Děti, které asi tajemství o hasičském cvičení odhalily, strach neměly. Přesto byla evakuace, jejímž cílem bylo náměstí před základní školou, svižná. Až venku se ukázalo, že scházejí dva čtvrťáci.

To už se podle hlasitého houkání k náměstí blížily vozy místních dobrovolných hasičů. Ti obě děti, které byly podle scénáře cvičení lehce raněné, dostali do bezpečí. Prvního z hochů vynesli v náruči, druhého museli transportovat ve vakuové matraci, která se stala nosítky. Zachráněný čtvrťák Dominik Jirsa se měl v hořící škole nadýchat dýmu, a tak mu museli hasiči poskytnout první pomoc. „Bylo to stísněné, ale nemusel jsem alespoň jít pěšky,“ řekl s nadsázkou o své zkušenosti.

Mezitím muži v dýchacích přístrojích nasucho hasili hořící prostory pod školní půdou.

Školáci a jejich učitelé včera trénovali evakuaci před nebezpečím. Hasiči si zase ověřili, že by zásah u požáru, kde jsou ranění, hladce zvládli. Cvičení přitom podle velitele zásahu Martina Nováka odhalilo i slabé místo. „Na náměstí nejsou po rekonstrukci v provozu hydranty, vodu jsme museli tahat asi sto padesát metrů,“ řekl hasič.

Všetatští dobrovolní hasiči měli cvičení v místní škole už před dvěma lety. Tehdy ale mělo hořet v jiné části školy, kde požár odřízl od únikové cesty celou třídu. Hasiči dostali děti do bezpečí pomocí plošiny.

Školáci se včera po cvičení už do lavic nevrátili. „Jsou plní zážitků, nestálo by to za nic, tak jdou na hodinu ven a pak už mají oběd,“ poznamenal ředitel školy Jiří Fabián.