Nejvíc peněz od revoluce letos do rozvoje města investovaly Kralupy nad Vltavou. Tvrdí to místostarosta města Libor Lesák.

„Dělá to celkem přes tři sta milionů, což samozřejmě do jisté míry ovlivňuje stavba nového městského úřadu za zhruba 145 milionů korun," konstatoval místostarosta a dodal, že se radnice snažila využít různé dotace, dokud ještě jsou.

S nárůstem stavebních prací nastaly ovšem problémy s některými firmami. Zakázky sice vyhrály, ale svých slibů nejsou podle Lesáka schopné dostát.
„Zákon o zadávání veřejných zakázek nás nutí vybírat firmy s nejnižšími cenovými nabídkami. Ty ale pak své závazky nedokážou splnit," konstatoval Libor Lesák a uvedl, že to je i případ pražské stavební společnosti, která vyhrála ve městě hned dvě stavby – rekonstrukci spojovací chodby a tělocvičny Základní školy Václava Havla a zateplení kralupské sportovní haly.

Kvůli spojovací chodbě, kterou měli dělníci dokončit na sklonku prázdnin, se museli žáci z prvního stupně týden učit v družinách a starší děti navštěvovaly nedalekou základní školu v Třebízského ulici.

„Dokončena ale stále není ani tělocvična Havlovy školy, naštěstí mají k dispozici ještě jednu. Ve sportovní hale, kde nyní dělníci pracují na střeše, zase ještě nejsou nová hliníková okna," kritizoval postup firmy Libor Lesák, podle něhož opožděná montáž velkých oken zkomplikuje tréninky sportovních oddílů a škol. „Pokud okna co nejdříve nedodají, smlouvu jim vypovíme a necháme to na příští rok," zdůraznil Lesák.

 Radnice stavební firmě vedle sankcí vyplývajících ze smlouvy naúčtuje také všechny újmy, které městu kvůli prodloužené rekonstrukci vznikly.
„Pokud kvůli pracím nebudou moci sportovci trénovat, my jim budeme muset dočasně hledat jiné prostory a současně bude mít naše příspěvková organizace nižší zisky, budeme vše po firmách požadovat," připomněl kralupský místostarosta.

Problémy s podhodnocenými zakázkami ovšem nemají pouze v Kralupech nad Vltavou. „Právníci nám říkají, že ještě nikdy neřešili tolik problémů s vysoutěženými firmami jako letos. Nabídky podhodnocují, pak se zakázky snaží prodat jiné firmě a když se jim to nepodaří, mají problémy. Vypovídají se smlouvy, prodlužují se dotace," uvedl Lesák.

Problém město řeší i v Kulturním a společenském středisku Vltava, které jiná stavební firma kompletně zatepluje. Termíny sice zatím stíhá, ale kulturní dům už stihla třikrát během jediného týdne vyplavit. „Zřejmě zvolili špatnou technologii, protože měli začít střechami, ale místo toho je jen odkryli, takže dovnitř napršelo," řekl Lesák.

Voda se dostala do malého sálu, odkud po schodišti natekla i do velkého sálu. Tam poškodila dva roky staré parkety. A zateklo i do kina. „Firma naštěstí souhlasí, že škody na své vlastní náklady odstraní," poznamenal Lesák.

Právě v úterý podle ředitele Vltavy Martina Odvodyho nabobtnalé parkety z velkého sálu vytrhávala specializovaná firma. Má co dělat, protože už v neděli začínají taneční kurzy. „Během několika dní by mělo být vše zase v pořádku," ujistil Odvody.