Další radar nechala na začátku týdne nainstalovat ve městě mělnická radnice. Pražská ulice je už třetím místem, kde je rychlost projíždějících aut přísně sledována. A opět dojde na vysoké pokuty. „Nejde nám o to, abychom získávali peníze z pokut, ale snažíme se především o bezpečnost,“ řekl k novému radaru velitel mělnických strážníků Ladislav Hošmánek.
Zařízení čeká na šoféry jen kousek od střední stavební školy. Radní si od něj slibují také pomalejší rychlost řidičů u základní školy Jindřicha Matiegky a u nemocnice.
Po velkém rozruchu kolem radaru před železničním přejezdem Na Malém Spořilově, o kterém řidiči hovoří jako o nalíčené pasti, lidé s měřičem na Pražské ulici většinou souhlasí. „Tady má smysl. Chodí tudy mnoho školáků, a tak je dobře, že radar donutí řidiče jezdit padesátkou,“ řekl Mělničák Pavel Rubeš. Rychlou jízdu v Mělníku doposud kontrovaly dva pevné radary: v ulici Na Malém Spořilově a v Kokořínské.
Jak se podařilo redaktorům Deníku zjistit, soukromé společnosti Czech Radar, která městu všechny radary pronajímá, přináší pokuty řidičů nemalé zisky. Bez odečtení nákladů na provoz si firma může přijít až na šedesát tisíc korun za hodinu. Jen během této doby, a to mezi devátou a desátou hodinou ranní, napočítali redaktoři před vlečkou Na Malém Spořilově celkem 22 hříšníků. Radar po tuto dobu zaznamenal překročenou rychlost deseti nákladních aut a dvanácti osobních vozů. Jak potvrdila mluvčí společnosti Czech Radar Anna Němcová, přijaté peníze od pokutovaných řidičů se rozdělí na dvě části. Šedesát procent jde na účet firmy a zbylých čtyřicet procent získá město Mělník. „Kdybych za svou hloupost platil městu, tolik by mě pokuta nepálila. Když ale vím, že na tom vydělává převážně soukromý subjekt, strašně mě to štve,“ řekl Martin Jašurek z Kel.
Proč radní přistoupili právě k této variantě, vysvětlil místostarosta Mělníka Jaroslav Kovářík: „Nejsme jediné město, kde takové přerozdělení peněz funguje. Firma se postará o zakoupení radaru, zprovozní jej a nadále se o něj stará. Myslím, že kdyby řidiči dodržovali pravidla, nemuseli by na kontrolu radarů zbytečně doplácet.“