Příjmy by ale mohly být vyšší, podle posledních odhadů totiž asi třetinu psů jejich majitelé vůbec nepřihlásili. Mezi 1736 chovateli, kteří jsou v evidenci radnice, je pouze 40 neplatičů. Od doby, kdy město přistoupilo na vymáhání poplatků za psy exekučně, se totiž jejich počet výrazně snížil.

Podle vedoucího odboru životního prostředí Ctirada Mikeše je to sice úspěšné, stále ale zůstává problém se stovkami chovatelů, kteří své psy do evidence nepřihlásí. Městský rozpočet kvůli nim přichází o významnou částku. Lidi, kteří chovají psy na černo, je ale velmi těžké odhalit.

Ještě před pár lety přitom byli evidovaní psi snadno rozeznatelní. Po zaplacení poplatku totiž dostali majitelé známku, každý rok jinak barevnou. Tak bylo možné na první pohled poznat, zda je zvíře v evidenci a poplatek uhrazen. „Tento systém však byl shledán jako protiprávní a musel být ukončen,“ připomněl Mikeš.

Později měla k evidenci všech psů pomoci navrhovaná spolupráce s majiteli a správci bytových domů. Ti však odmítli radnici informace o počtu psů, chovaných v bytech, poskytnout. Podle referentky jednoho z mělnických bytových družstev Vladimíry Fialové to nebylo možné. „ Problém byl v tom, že nájemníci nám to vůbec nenahlásili,“ vysvětlila Fialová.