Tři sta kilo mrtvých ryb už vylovili nešťastní rybáři ze mšenského rybníku Černík, do kterého před čtyřmi dny unikl z nákladního vozu hydraulický olej. „Na hladině zalité olejem byly vidět jen tlamičky, jak ryby zoufale lapaly po dechu,“ řekla majitelka blízkého domu. Ryby se udusily, protože je olej na hladině vodní plochy připravil o kyslík.

Rybáři se ještě včera snažili zachránit zbývající ryby, které přežily. „Lovíme je z pramic do sítí a přemisťujeme do vedlejšího rybníku Jezero, kam se olej nedostal,“ vysvětlil Radek Sobotka ze mšenského rybářského spolku. Na záchraně Černíku se dále podílejí i hasiči, kteří každý den sbírají z hladiny olejovou skrvnu. Zatím není jasné, zda ropná látka nezasáhla i dno Černíku.

Ztráta kaprů, línů, plotic, okounů a dalších druhů ryb není ale jediným následkem mšenské ekologické havárie. Olej unikl po technické závadě z nákladního vozu na silnici, pak ho déšť spláchl přes půdu do rybníka. „Dostal se dokonce i do dešťové kanalizace, naštěstí snad nezasáhl čistírnu odpadních vod,“ řekl starosta města Martin Mach, který se včera obrátil na policisty a za město podal trestní oznámení.

Mšenští rybáři přišli o ryby za asi osmnáct tisíc korun, výše dalších škod je zatím neznámá. Stále pokračují rozbory vody i zeminy, které přispějí k odhalení rozsahu následných sanací. Na těch se bude podle starosty Macha podílet specializovaná firma.

Petra Špitálská, Gabriela Benešová