Přestože to nešlo zrovna snadno, nestěžovala si. Ve dvaačtyřiceti nádobách totiž cinkaly a šustily peníze, které lidé z mělnického regionu a blízkého okolí darovali charitním koledníkům v rámci Tříkrálové sbírky.

Děti z Libiše, Mšena a dalších škol Mělnicka se v minulých dnech vydaly do ulic převlečené za Kašpary, Melichary a Baltazary. Chodily ode dveří ke dveřím, zvonily na zvonky domů a bytů, oslovovaly kolemjdoucí, navštívily úřady i nemocnice… Všude, kde byly, zazpívaly známou tříkrálovou koledu a každému, kdo přispěl, daly na oplátku cukr a kapesní kalendář.

Jak se včera ukázalo, svou práci odvedli školáci na výbornou. V kasičkách, které ze svých toulek přinesli, se totiž ukrývalo jen těžko uvěřitelných 107 375 korun. Malým koledníkům se tak letos podařilo vybrat skoro o jednatřicet tisíc korun více než v loňském roce.

Až šedesát procent

Peníze teď poputují na účet Charity ČR, která je následně přerozdělí zpátky jednotlivých organizacím. „O příspěvek musíme požádat. Dostat můžeme až šedesát procent námi vybrané částky, ale obvykle se to pohybuje někde kolem třetiny," uvedla Hana Jarská, hlavní koordinátorka Tříkrálové sbírky pod hlavičkou neratovické Farní charity.

Peníze, které charita získala po loňské sbírce, posloužily podle Miloslavy Machovcové na zakoupení kompenzačních pomůcek pro klienty charity. „Pořídili jsme pojízdný sedák na koupání do našeho stacionáře v Odoleně Vodě. A část prostředků jsme dali na službu aktivizace seniorů," připomněla ředitelka s tím, že také letos to bude podobné.

Počítání vůbec nemusí být nuda, zejména když jde o peníze

Je osm hodin ráno a já zamykám kolo před budovou neratovické Farní charity. Stihla jsem to přesně na čas!

Krátce po zazvonění se otevírají dveře a jedna z pracovnic charity mě vítá a zve dál. Vstoupím – a rázem oslepnu, protože se mi okamžitě zamlží brýle. Naštěstí něco málo vidím i bez nich, 
a tak je sundavám a vytahuji z batohu přezůvky. Z předchozích let, kdy jsem se účastnila počítání výtěžku Tříkrálové sbírky, už vím, že je ideální si pantofle přinést 
z domova. Rozhodně je to lepší než chodit v návlecích nebo bosa…

Sotva vystoupám po schodech a se všemi se přivítám, doráží zástupce Neratovic. Letos padl úkol dohlédnout na správnost počítání, všechno zapsat a razítkem stvrdit na radního Marka Lence. V tomto oboru je nováčkem, ale rychle se vžívá do role a po krátkém vysvětlení se plně zapojuje do 
sčítání drobných mincí.

Já zatím pouze přihlížím 
a fotografuji, stejně jako 
v minulosti. A skvěle se přitom bavím, u stolu totiž vládne dobrá nálada. Jako vždycky. „Ježíš, co jsem to spočítala?" zhrozí se v jednu chvíli Lea Landová, která zapisuje, kolik jakých mincí je v té které kasičce. „Klídek!" upozorňuje sama sebe a opravuje původní výpočet.

„To je moje, to je moje!" rozesměje vzápětí všechny Monika Waldmanová, když na svou stranu stolu hrne desetikoruny a dvacky. Nemohu si pomoci a s úsměvem poznamenávám cosi o Harpagonovi…

Jak čas postupuje, ukazuje se, že v kasičkách, které postupně s nůžkami v rukou rozpečeťuje ředitelka neratovické charity Miloslava Machovcová, se nenacházejí pouze české koruny.

Baterky, šupina i rubly

„Mám dvě baterky, asi je někdo měl v peněžence," hlásí Marek Lenc. Za pár minut pak naráží na další neobvyklý objev, tentokrát jde o modrý kamínek. „Drahokam!" zadoufá. Marně, je to jenom obarvené sklo.

Do další kasičky zase někdo rozsypal jakýsi bílý prášek. „Jdu najít hadr," zvedá se Hana Jarská, hlavní koordinátorka sbírky. „Pozdě, už jsme to otřeli do rukávů," usazuje ji zpátky ke stolu neratovický radní.

Postupně se v pokladničkách objeví ještě rybí šupina, ruská padesátirublovka, švýcarský pětifrank, jeden americký cent, jedna koruna z Bosny a pět euro a padesát eurocentů.

A mince cinkají a bankovky šustí dál…

„Hezky, dva litry, to jsme tady ještě neměli!" ozve se nadšeně, když Miloslava Machovcová na stůl vysype obsah kasičky s číslem třicet.

Když se počtáři konečně dostanou až k poslední pokladničce, všichni si oddechnou. To nejhorší je přitom teprve čeká – kontrola.

Nejdřív Lea Landová postupně sčítá všechny částky z jednotlivých kasiček dohromady. Brzy je jasné, že padne loňská suma. A pár chvil nato propukne mezi přítomnými jásot, vybraná částka se totiž přehoupla přes sto tisíc korun!

Pak přichází na řadu první kontrolní počítání. Každý, kdo má kalkulačku, sčítá, až se mu kouřů od prstů.

Ejhle, chybička se vloudila! Nevadí, odečteme rozdíl a jede se dál.

Ani když je tento krok hotový, není ještě konec. Teď je totiž třeba spočítat všechny druhy mincí a bankovek dohromady.

Komínky po deseti mincích

To už nevydržím a když vidím tu hromadu zlaťáčků před sebou, přidávám se. Všichni skládáme komínky po deseti mincích do řad po deseti komíncích, aby se to následně lépe počítalo. S desetikorunami je to ještě dobré, ale dvoukoruny a koruny ne a ne držet pohromadě. Stačí sebemenší otřes a komínky se řítí k zemi, respektive k desce stolu. A může se začít nanovo…

Hurá, je hotovo! Ale co to, celková částka nesedí? Sakra. Kolik dělá rozdíl? Sto dvanáct korun.

„Budeme vycházet z toho, co jsme teď fyzicky spočítali," ukončuje debatu na téma co s tím Hana Jarská.

Zbývá už jen sečíst jednotlivá města a vesnice, kde chodilo více skupinek koledníků. Například v Neratovicích se díky tomu vybralo přes čtyřiadvacet tisíc korun. A štědří byli také dárci v Čelákovicích, odtamtud přinesli koledníci skoro sedmnáct tisíc.

Víc už vědět nepotřebuji. Balím foťák a poznámky, rozloučím se a vyrážím k domovu.

Tak zase za rok ahoj!