Trojrozměrný model možné budoucí podoby náměstí Karla IV. v Mělníku převzali v pátek zástupci tamní radnice. Maketa věrohodně ukazuje, jak by mohlo vypadat druhé největší náměstí ve městě po stavbě nových nemovitostí.

Hlavním záměrem soukromých investorů je zbourat dvě stávající budovy obchodních domů i areál bývalého Holdu. Nevzhledné budovy, postavené za dob komunismu, jsou už řadu let trnem v oku mnoha obyvatel, včetně radních. Nové objekty by měly svým vzhledem zapadnout do historického centra, přitom ale designem charakterizovat dobu svého vzniku.

„V nových objektech budou umístěny obchody, hotel, rezidenční byty a dále prostory pro volnočasové aktivity,“ uvedl zastupitel města Radim Vajchr. V zástavbě se počítá i s podzemním parkovištěm.

Město Mělník usiluje o revitalizaci náměstí Karla IV. už více než deset let. Dosavadní pokusy developerů však skončily neúspěchem. Radnice nyní doufá, že se nyní záměr podaří. Soukromá investiční firma má bohaté zkušenosti v oblasti developmentu městských center a na základě exkluzivní smlouvy s městem zajistila dostatečné investiční zdroje pro realizaci projektu. Celá akce by měla stát více než půl miliardy korun.

Do revitalizace náměstí spojené s výstavbou nových budov se chce vrhnout investiční fond St. Wenceslas Property Fund. Jedná se o britský nemovitostní fond, který ve střední Evropě spravuje majetek v hodnotě 165 milionů eur.

Pokud mělničtí zastupitelé záměr revitalizace a spolupráci s fondem schválí, vstoupí město do projektu jako majitel pozemků. „Je tak zajištěna základní kontrola nad celým projektem,“ poznamenal Vajchr. Radnice si tak především zajistí pravidelné příjmy do městské kasy za pronájem pozemků.