„Necháváme to na přírodě," říká Lucie Justychová ze zálezlické části Kozárovice. Z domu, který byl po třinácti letech zase plný vody, už zmizely vysoušeče. A jeho okna a dveře jsou stále dokořán.

„S vysoušeči musí být všechno zavřené. Když je tak pěkné počasí, raději větráme," vysvětluje Lucie Justychová, která spolu s manželem válčila dlouhé týdny s plísní v domě. Stále měli po ruce savo. Plíseň po něm sice rychle mizela, za pár dnů už ale byla zase zpátky.

„Teď už se plíseň neobjevuje, ale víme, že se zase časem ukáže. Jsme s tím smíření," vrací se maminka dvou malých dětí ke zkušenostem z doby po minulých povodních, kdy plíseň nacházeli na stěnách ještě po pěti letech.

Až dům dokonale vyschne, čeká je hodně práce. „Zatím jsme stále museli čekat, vlhko ale už hodně ustoupilo, ve stěnách už zbývá jen asi třicet čísel nad podlahou," těší se Lucie Justychová, až se rodina zase společně sejde v hezkém obýváku. Zatím je to prázdná místnost s oškrábanými stěnami, které čekají na malování. „Už jsme to zkoušeli, ale jak byly stěny vlhké, všechno se nám zase lepilo na váleček, musíme být trpěliví."

Právě času je podle ní ale málo. Také další ruce na práci by se prý hodily. A samozřejmě peníze, protože její manžel zatím marně shání stálou práci.

„Alespoň že je sucho," vzpomíná na deštivou noc v minulém týdnu, kdy stejně jako další místní lidé s mužem nespali. Měli strach.Po silných lijácích bylo ve vesnici půl metru vody, která se do suché tuhé země nemohla rychle nasáknout.

„Vysoké teploty přes třicet a mírný větřík, to je pro domy po povodních nejlepší počasí, jaké může být," říká i zálezlický starosta Jiří Čížek.Přírodní vysychání domů, které před dvěma měsíci zasáhla velká voda, je podle něho lepší než vysoušeče.

Práce po povodni zatím neskončily ani ve vesnici. Pomalu vysychají i poslední laguny. „Už hledíme ke spláví, které bylo zatím stále zaplavené. Teď už se do toho snad budeme moci pustit," těší se starosta na další splněný úkol.

Místní lidi podle něho začali trápit komáři a ovádi. „Počítáme s likvidací larev ve vodě, aby se už další nelíhli, to je jediná cesta," vysvětluje zálezlický starosta, jak proti hmyzu zasáhnou. Náklady prý jim pak zaplatí kraj.

V sobotu se lidé sešli na zálezlickém hřišti na charitativním koncertu, jehož výtěžek získají právě místní sportovci. Na jejich hřišti už teď není skoro znát, že bylo celé od vodou. Jen túje u cesty prý to asi nepřežijí.

Na hřišti jsou teď už dvě značky, kam při povodních dosáhla voda. U té třináct let staré jsou jen čísla, ta letošní je malovaná. Mořskou pannu s fotbalovými míči na místě ňader zálezlickým sportovcům namaloval Petr Němeček z Neratovic. Vodoznak je přesně v místě, kde u hlavy půvabné mořské panny končí jasně modrá hladina.

Na fotbalovém hřišti se v sobotu s místními lidmi setkali hasiči, dobrovolníci i dárci, aby se společně bavili při sportu a muzice. Při turnaji se utkaly týmy Vojkovic, Zálezlic, Libiše a Chlumína. Po vítězství Vojkovic zahájily hudební část dne Schovanky, následoval Na vlastní uši band Josefa Klímy a Vladimír Hron. Po dražbě olympijských holínek paralympionika a českého reprezentanta ve stolním tenise Jiřího Suchánka se lidé až do rána bavili na diskotéce, o kterou se postaral starosta Jiří Čížek.