Trvalé pobyty na obecních nebo městských úřadech má v občanských průkazech stále více lidí. Jsou jich stovky. A většina z nich statut trvalého pobytu na úřední desce získala kvůli zadlužení.

Jen v Mělníku evidují na správním odboru 838 lidí, kteří mají trvalý pobyt na úřadě. Ještě před třemi lety jich přitom bylo o tři sta méně. „Návrhy na zrušení údaje o místě trvalého pobytu chodí dost často. A jen málo lidí se potom přehlásí na jinou adresu," konstatovala referentka evidence obyvatel správního odboru Olga Dobývalová.

Takzvaně na radnicích bydlí nejčastěji lidé, kteří přišli o zázemí kvůli neplacení nájemného nebo je o bydlení připravily exekuce. Častým důvodem bývají také rozvody a rozchody párů. Když pak lidé nemají možnost přihlásit se jinde, evidují se právě na příslušném obecním úřadě.

Získat statut trvalého pobytu na úřední adrese však není vůbec snadné. Žadateli mohou být v takových případech pouze vlastníci nemovitostí, nikoli lidé, kterých se zrušení pobytu týká. Potvrdil to vedoucí neratovického odboru správních činností Ludvík Gottfried. „Pro zrušení údaje o místě trvalého pobytu musejí být splněny podmínky zákona o evidenci obyvatel. Osoba, které se žádost týká, nesmí v nemovitosti bydlet, ani k ní mít užívací právo," uvedl vedoucí odboru a dodal, že se rovněž posuzuje, zda se na osobu nevztahuje vyživovací povinnost.

Úředníci se na ohlašovnách často setkávají s lidmi, kteří chtějí získat trvalé bydliště na radnici jen proto, aby se vyhnuli exekucím nebo placení různých poplatků.

„V takových případech jim vysvětlujeme, že trvalý pobyt nelze na sídlo ohlašovny automaticky přidělit. Pokaždé musí proběhnout příslušné správní řízení," shodují se pracovníci úřadů. Častými žadateli jsou v poslední době také rodiče, toužící přihlásit k trvalému bydlišti na radnicích své dospělé děti, které nadělaly velké dluhy u lichvářských společností. „To se stává opravdu velmi často. Podat návrh na zrušení údaje o místě trvalého pobytu může totiž rodič dítěte za stejných podmínek jako kterýkoli jiný vlastník nebo řádný nájemce nemovitosti," vysvětlil Ludvík Gottfried a poznamenal, že v Neratovicích je na úřední adrese přihlášeno 835 lidí. Kralupští úředníci jich podle mluvčí radnice Lenky Moravcové evidují asi o dvě stě méně. Aktuálně tam však řeší jiný problém. Po přestěhování tamního městského úřadu totiž došlo ke změně úřední adresy. „Lidem, kteří mají trvalý pobyt na adrese úřadu, v současné době neplatí občanské průkazy a jsou povinni si je vyměnit," zdůraznila mluvčí.