Před pár lety řepínskou základní školu navštěvovalo jen devatenáct dětí, které byly rozděleny do pěti ročníků. To už ovšem neplatí. 
S novým školním rokem do málotřídky podle její ředitelky Olgy Svobodové zavítalo sedmačtyřicet dětí. Mělo jich být ještě o jednu žákyni více, ta se ale odstěhovala.

„Počty dětí nám postupně narůstají. Příští školní rok bychom ve škole měli mít zhruba šedesát žáků," připomněla ředitelka školy, která se pyšní pěkně opravenou historickou budovou z roku 1905.

Mezi dětmi, které včera 
v řepínské škole zahajovaly nový školní rok, bylo i deset prvňáčků, sedm chlapců a tři děvčátka. Ve třídě budou společně s o rok staršími druháčky. A ve vedlejší třídě se budou učit čtvrťáci s páťáky.

Žáci třetího ročníku, kterých je šestnáct, mají celou třídu jen pro sebe. A je navíc úplně nová. „Měli jsme problém s místem, tak jsme museli jednu třídu zvětšit. Vytvořili jsme ji z části učitelského bytu," připomněla Olga Svobodová, podle níž velká místnost vznikla propojením menší třídy s bývalou sborovnou a ložnicí bytu pro učitele. Z kuchyně pak vznikla sborovna, z obývacího pokoje ředitelna a jeden menší pokoj se o prázdninách proměnil v kabinet.

Spojení ročníků v málotřídce je podle učitelek prospěšné především pro mladší děti. Ti starší, kteří s nimi sedí ve třídách, jim totiž mohou pomáhat a naučit je dalším věcem.
„Bystřejší děti od těch starších často něco odposlouchají, a jsou tak schopné být o něco napřed," popsala ředitelka školy, podle níž děti ve spojených ročnících musejí pracovat více samostatně, než je tomu ve velkých městských školách.

„I prvňáčci mohou sami tvořit v pracovních sešitech. Vysvětlíme jim, co mají dělat, a oni se musejí naučit vnímat a snažit se pochopit, co po nich chceme," poznamenala Olga Svobodová.

Základní a mateřská škola Řepín sídlí v budově, která se během posledních pěti let dočkala zásadních oprav.

„Od roku 2010 se nám ve spolupráci s obcí podařilo vyměnit stará okna za nová, nechat udělat novou fasádu, podlahy i vytápění. A o prázdninách se pracovalo na zvětšení zmíněné třídy," doplnila ředitelka řepínské školy, kde panuje doslova rodinná atmosféra.