Vzpomínkové čtení zahájili v parčíku mezi kostelem sv. Petra a Pavla a mělnickou uměleckou školou zvoníci. Přesně ve 14 hodin se rozezněly zvony. Následovalo úvodní slovo a přivítání organizátorkou akce Janou Černou z Institutu Terezínské iniciativy.

Vzhledem k tomu, že byly vyvražděny celé rodiny, nemá kdo vzpomínat na miliony obětí. A to je jeden z důvodů, proč se veřejné čtení jmen uskutečňuje každý rok, v den státního svátku Izraele.

Čtení jmen se ujali studenti Gymnázia Jana Palacha a žáci Základní školy Jungmannovy sady spolu se svými profesorkami. Akce i čtení jmen se zúčastnil starosta města Ctirad Mikeš, místostarosta Petr Volf a vedoucí oddělení vedení úřadu Barbora Walterová Benešová. Nechyběl katolický farář z probošství Mělník Jacek Zyzak.

V seznamech obětí holocaustu je mnoho jmen dětí, jejichž rok narození a úmrtí je shodný. Hlavní ideou akce je šířit povědomí o holocaustu jako významné historické zkušenosti, která zasáhla do vývoje celé společnosti a zároveň ukázala krajní důsledky projevů rasismu, ke kterým vedla nacistická politika netolerance i nenávisti.

Zásadním motivem akce je propojovat historické vědomí se současným děním ve společnosti, upozorňovat na stav dodržování lidských práv a působit formou osvětově veřejné akce preventivně proti šíření a projevům antisemitismu a rasismu.

Marta Dušková