Josef Kamenický z mělnické Českolipské ulice možná už příští zimu nebude muset uklízet sníh z chodníku před domem, ve kterém bydlí. Tuto práci za něho udělají pracovníci místních technických služeb. Ti by totiž měli uklízet téměř všechny chodníky ve městě.

Sněmovnou v polovině tohoto týdne prošla senátní novela, podle které už majitelé nebo nájemníci domů nebudou odpovědni za stav chodníků podél svých domů, pokud nejsou jejich vlastníky. Změna zákona zatím ještě čeká na schválení senátem a prezidentem.
Majitelem chodníků bývají většinou obce, které se nyní budou muset o zimní chodníky starat. „Jsem rád, už nejsem nejmladší a uklízet zasněžený chodník několikrát denně mě zmáhá,“ poznamenal Kamenický.

Jeho nadšení však nesdílí mělnický místostarosta Jaromír Kovářík. Podle něho změna zákona výrazně navýší výdaje z rozpočtu města. O kolik, to zatím nedokáže odhadnout. Nejdříve se totiž musejí vyčíslit předběžné náklady. Už teď je ale jisté, že částka za zajištění bezpečných chodníků v zimních měsících půjde do statisíců.

Další komplikace přinesou podle Kováříka nezbytné úpravy harmonogramu zimní údržby. „Samozřejmě bude trvat delší dobu, než sníh z chodníků zmizí, Mělník je poměrně rozlehlý a doba úklidu výrazně stoupne, což by pochopitelně mohlo zvýšit nebezpečí úrazů,“ řekl místostarosta. To znamená další zásah do rozpočtu. Město se totiž bude muset lépe pojistit, aby hradilo možná odškodnění zranění, ke kterým by došlo na kluzkých chodnících.

Na zimním úklidu by se mohli podílet i lidé, kteří pobírají dávky v hmotné nouzi, za něž mají odpracovat pro obce dvacet hodin týdně. Ani to však podle Kováříka není snadné řešení. „V Mělníku je takových lidí asi 450. Lze očekávat, že by o tuto práci mohla mít zájem asi polovina z nich, neboť by jim to samozřejmě dávky navýšilo. Nikdo už však neřeší, že město musí majít další peníze, než začne tyto lidi zaměstnávat,“ vysvětlil mělnický místostarosta.
Každý pracovník totiž musí projít zdravotní prohlídkou a školením bezpečnosti práce. „Když k tomu přidáme ještě nezbytné pracovní vybavení, tedy oblečení a nářadí, jsme na částce, která výrazně převyšuje tisíc korun za každého z nich,“ doplnil Kovářík. U skupiny deseti takzvaných „vépépéček“ musí být navíc ještě jeden člověk, který bude na jejich práci dohlížet a odpovídat za ni.

Možným řešením, jak pokrýt náklady na zimní úklid města, je navýšení koeficientu daně z nemovitosti, na což má město podle zákona právo. „Zatím jsme o tom neuvažovali,“ prohlásil Kovářík. To však neznamená, že k takovému kroku nedojde. Místostarosta připustil, že pokud by na zvýšené náklady za zimní úklid peníze z rozpočtu nestačily, mohli by se zastupitelé touto variantou zabývat.

Možné zvýšení koeficientu daně z nemovitosti se Josefu Kamenickému z Mělníka příliš nezamlouvá. „Bylo by to stejné, jako kdybych teď platil někomu za to, že na mě můj chodník uklidí,“ řekl Kamenický.