Přesně to už udělali Matěj Paděla z Mělníka, Lucie Mráziková ze Skuhrova nebo třeba Jana Zahoranská z Neratovic. Tato trojice se totiž chystá vyrazit v sobotu 17. května v odpoledních hodinách do ulic obce, v níž žijí, a spolu s dalšími dobrovolníky uklidit všechen nepořádek a odpadky, které cestou najdou.

„Do Skuhrova jsme se přistěhovali před rokem a půl. Často chodíme s dětmi na procházky okolními úvozy, jenomže když na nás mezi keři a trávou vykukují odpadky nebo stavební suť, je to smutné procházení," popsala Lucie Mráziková své důvody, proč se k akci Ukliďme Česko přidala.

V těchto dnech se pokouší najít další nadšence, kteří stejně jako ona nechtějí nechat věci jen tak a jsou ochotní zapojit se do dobrovolného úklidu vesnice. Zatím bohužel marně. „Vyjma členů rodiny se mi do dnešního dne nepodařilo zkontaktovat žádné další dobrovolníky," povzdychla si Lucie Mráziková. Pokud by se někdo ze Skuhrova či okolí chtěl k úklidu přidat, může se přihlásit na e-mailu uklidskuhrov@seznam.cz.

Speciální úklidová četa vyrazí 17. května do terénu také v Neratovicích. „Vybrali jsme místo mezi železničním mostem a lávkou u Labe, které se vysloveně nabízí jakožto možný budoucí malebný park," uvedla Jana Zahoranská, která se do organizování tamního úklidu pustila ve spolupráci s Pavlem Šandou ze sdružení Aktivita Neratovice a se Simonou Kopeckou.

„Účast už nám přislíbilo několik lidí. Někteří prostě jen rádi přiloží ruku k dílu, pro jiné je to způsob, jak projevit svou nespokojenost s firmou, která má v Neratovicích na starosti úklid," připomněla Jana Zahoranská s tím, že součástí sobotního setkání bude také následné posezení s grilováním a opékáním buřtů. „Sraz všech dobrovolníků je v 17.30 hodin u Labe kousek od bývalého pohostinství Žebrák," upozornila a dodala, že zájemci o zapojení se do projektu se mohou přihlásit buď přes facebook prostřednictvím události Ukliďme Neratovice nebo přímo přes internetové stránky www.uklidmecesko.cz.

Přes facebook se snaží akci propagovat také mělnický Matěj Paděla. „Chtěl jsem se do dění ve městě zapojit, protože mám Mělník rád a není mi jedno, jak to tady vypadá," prozradil. „Uvidíme, kolik lidí se nakonec přidá. Zatím mám pár známých, kteří do toho se mnou půjdou."

Úklidoví dobrovolníci se sejdou ve 14 hodin přímo před radnicí na náměstí Míru, odkud vyrazí například do Mlazic či na Brabčov. Doprava přitom bude hromadná, každý z příchozích navíc dostane také pytel a rukavice. Vše bude samozřejmě zdarma. „S vedením města je domluveno, že v případě potřeby přistaví kontejner," doplnil Matěj Paděla, který založil jak facebookovou skupinu, tak i událost s názvem Chceme čistý Mělník. Každý, kdo by se k němu chtěl připojit, tak může učinit buď právě přes facebook nebo stejně jako v případě dobrovolníků z Neratovic přes oficiální webové stránky projektu www.uklidmecesko.cz, kde ho najde na Mapě dobrovolníků.