Návrat na úplný začátek fotografie, kdy fotoaparát představovala dřevěná bedna s otvorem a pokovenou deskou, zažijí účastníci kurzu, který připravuje Základní umělecká škola ve Mšeně.

„Dostali jsme vybavení fotografické komory, starší zvětšováky a vany na mokrý proces fotky," uvedl ředitel školy Čeněk Hlavatý, podle něhož ve škole nemají drahé programy na zpracování fotografií, a tak se vrátí ke klasické fotografii.

„Rozhodli jsme se, že uspořádáme víkendové kurzy zaměřené například na kovářství, sochařství, keramiku, ale také právě na fotografii. Fotografický workshop na téma Camera obscura povede dvorní fotograf Jarka Nohavici Martin Homola," přiblížil Čeněk Hlavatý.

Na workshopu si účastníci bez rozdílu věku skutečně vyzkoušejí, jak je možné pořídit fotografii s pomocí primitivního zařízení – papírové krabice a několika optických čoček.

Fotografie ovšem není pro žáky mšenské umělecké školy úplně neznámá. V rámci vyučování chodí s digitálním fotoaparátem například na školní zahradu, kde se snaží nevšedním způsobem zachytit zdánlivě obyčejné věci. „Učí se vnímat prostor kolem sebe a zjišťují, jak se na kompozici projeví světlo," vysvětlil ředitel. Fotografický kurz by se měl uskutečnit v závěru letošního roku.