Představitelé kraje v něm požadovali, aby policie prověřila údajné neobjektivní rozhodování této soudkyně – v očích Rathových lidí podjaté – a podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele. Souviselo to se dvěma rozhodnutími soudkyně, která Středočeskému kraji opakovaně zakázala hradit regulační poplatky v krajských nemocnicích za pacienty z krajského rozpočtu – jak formou daru, tak formou slevy placené z veřejných prostředků. Svými rozhodnutími dala za pravdu výhradám provozovatele řetězce soukromých lékáren, jenž konkrétně nemocniční lékárně v Mladé Boleslavi vytýkal praktiky nekalého konkurenčního boje, i dalším kritikům postupu sociálně demokratického vedení kraje.

S trestním oznámením kraj neuspěl

S trestním oznámením ale Rathova administrativa neuspěla. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 2 je zamítlo jako neodůvodněné. Na samotné hrazení či nehrazení zdravotnických poplatků, jehož se týkají jiné žaloby, ovšem toto rozhodnutí nemá vliv a v krajských lékárnách nadále pokračuje praxe uplatňování slevových kuponů, které – jak Rath v reakci na rozhodnutí soudkyně zdůrazňuje – neproplácí kraj ze svého rozpočtu, ale slevy z vlastních prostředků poskytují samotné nemocnice v Kladně, Kolíně, Příbrami, Mladé Boleslavi a Benešově, které jsou všechny akciovými společnostmi. Lidé samozřejmě tohoto způsobu proplácená regulačních poplatků využít mohou, ale nemusejí – stále tedy zůstává zachována možnost, aby zájemci hradili poplatky sami i v krajských zařízeních…

Podání trestního oznámení před měsícem vyvolalo hlasitou kritiku v právních kruzích. Mluvčí městského soud Petr Kulawiak dokonce hovořil o jednání blízkém šikaně. „Považujeme to za nátlak na soud a na justici obecně,“ prohlásil s tím, že jiný účel ani podané trestní oznámení mít nemůže – i samo středočeské hejtmanství si prý musí být vědomo, že trestní oznámení nemá naději na úspěch. Nyní se Kulawiakova předpověď naplnila.

Hádky o telefon se táhnou od dubna

Tím, že s ním Rath nepochodil, v boji se soudkyní, jež vydala pro něj nepříznivá předběžná opatření, utrpěl již druhou porážku. Poprvé to bylo počátkem dubna poté, co zveřejnil číslo pevné linky na ústřednu pražského městského soudu s výzvou, aby lidé žádali vysvětlení jejího rozhodnutí přímo po soudkyni. Zatímco na soud podle Kulawiaka telefonovalo jen minimum volajících, s výrazným ohlasem se setkala odplata Rathových odpůrců. Zveřejnili číslo služebního mobilu, který nosí Rath v kapse, a ten byl po dva dny prakticky zahlcen telefonáty a SMS zprávami.

Naposledy na pondělním jednání krajského zastupitelstva bránil této krok někdejší krajský radní Ladislav Kutík (ODS), podle něhož by mělo být samozřejmé, že čísla svých telefonů, jejichž náklady na provoz jsou placeny z veřejných prostředků, zveřejní představitelé kraje sami. Hejtman tak sice neučinil, jeho kolegové z rady kraje ale své mobily doplnili ke svým profilům na www.stredocech.cz již před Kutíkovou kritikou. Naproti tomu v minulých volebních obdobích, kdy v krajské radě zasedal i Kutík, byly na webu k dispozici pouze pevné linky na stoly asistentek jednotlivých radních.