Neúnosná, ba dokonce katastrofální, dopravní situace panuje v Mladoboleslavské ulici v Mělníku. Co musejí prakticky každou minutu prožívat tamní obyvatelé, se snad ani nedá popsat slovy.

„Žijeme tu v neustálém hluku, v zápachu z výfukových zplodin. Domy se otřásají, každou chvíli je tu nehoda. Není možné mít otevřené okno, do bytu létá od kol projíždějících náklaďáků bláto,“ popisuje katastrofální situaci obyvatelka Mladoboleslavské ulice Marie Nádraská.
Tři metry od oken domů projede každou hodinu až sedm set automobilů, z toho většina nákladních.

„Krajnice nejsou zpevněné, bojíme se, že se nějaký nákladní automobil zřítí na dům,“ říká další z obyvatelek ulice Lenka Havelková. Nebezpečnou krajnici přitom dělí od zdí domů jen 3,8 metru.

Neustálým navyšováním úrovně komunikace v důsledku různých oprav je nyní asfaltový povrch silnice ve stejné úrovni jako spodní rám oken domů. Prostě hrůza.

Obyvatelé Mladoboleslavské ulice čekají na vysněný obchvat města už desítky let. Výsledek? Místo obchvatu chystá město průtah. A lidé se bojí, že jejich situaci to nevyřeší.


„Jak bude napojena doprava z Mladoboleslavské ulice na plánovaný průtah?“ ptá se další z těch, kteří v Mladoboleslavské ulici neúnosnou dopravou trpí, Bohumil Hokeš.

Slova starosty Miroslava Neumanna přitom tamní obyvatele příliš nepotěšila. „První etapa průtahu opravdu provozu v Mladoboleslavské ulici nepomůže,“ říká Neumann. „Uleví se po ní spíše lidem v ulicích Italská či Cukrovarská,“ pokračuje starosta. Podle něho by se problémy lidí v Mladoboleslavské ulici měly vyřešit po výstavbě přeložky silnice I/16, která má být napojená na takzvaný velký obchvat. Jde o akci kraje, ale pokud už se bude stavět, musí přeložka opustit obydlenou část už před Skuhrovem, jinak by její stavba neměla žádný smysl,“ soudí starosta.

Stavba má být rozdělena na čtyři etapy. Podle starosty by se mělo už v průběhu příštího roku začít s pracemi souběžně první a čtvrtou etapou. Práce na průtahu spolknou stovky milionů korun, přičemž v současné době se stále čeká na peníze od stát