Do kralupského útulku na Hrombabě, který před dvěma týdny smetla vichřice, se zatím psi vrátit nemohou. Čekají u dobrých lidí, až pro ně dobrovolníci, bez nichž by záchrana útulku byla vzdáleným záměrem, prostory připraví. Ani pak ale kralupský útulek nebude bez kazů.

Na Hrombabě není voda, a tak se všechny zásoby musejí dovážet. Na stálý úklid kotců přitom padne hodně kbelíků. V létě, kdy na pozemku na Hrombabě nebývá skoro žádný stín, se musejí rozpálené kotce polévat a zvířata se chladí ve vaně plné vody. V zimních mrazivých dnech zase voda v cisternách zamrzá. „Míváme dva sudy v maringotce, kde topíme,“ řekla Monika Kolková, která spolu s Věrou Pokornou městský útulek provozuje. Proti veterinárním předpisům to sice není, jde ale o polní podmínky.

Zázemí v maringotce je bídné. Navíc se tam ani nemohou starat o nemocné psy po operacích nebo o malá štěňátka. Nebýt dobráků, kteří si je vezmou na čas domů, musela by slabá zvířata zůstávat venku v kocích. Přímo s útulkem přitom sousedí prázdná hala, jejímž majitelem je město. Útulek se o ni ale zatím ucházel marně.

Kralupským útulkem, který je na Hrombabě už dvanáct let, přitom jen za loňský rok prošlo sto dvacet psů. K původním majitelům se vrátila asi desetina z nich, další zvířata byla opuštěná a ujali se jich noví chovatelé. Hlavně díky internetu, kde jsou snímky zvířat (www.utulek–kralupy.estranky.cz) Hrombaba je totiž dost z ruky. Zájemce o psy, kteří nemají auto, doveze městský autobus jen ke hřbitovu, dál po silnici a dlouhou panelovou cestou musejí pěšky. „Přesto míváme dost návštěvníků,“ poznamenala Monika Kolková. Je přitom možné, že se útulek časem přestěhuje, přesné místo je ale zatím neznámé. „Útulek je blízko pozemků, přes které má vést kralupský obchvat, to není příliš vhodné,“ uvedl pro Deník kralupský starosta Petr Holeček.

Kralupští radní ani zastupitelé se zatím možným umístěním útulku jinde nezabývali. Volné prostory mají například na druhém konci města, v bývalém statku na Strachově. Tam ale radnice právě na sklonku zimy hledá nájemce, a tak je možná už pozdě.