Laik by možná předpokládal, že lidé, kteří jsou již v důchodovém věku, nejsou pravidelnými návštěvníky úřadu práce. Není to však tak docela pravda.
Například mladoboleslavský úřad práce eviduje desítky lidí, kteří spadají do věkové kategorie 60 až 64 let. A jednomu je dokonce už více než 64 let.

Na „pracáku“ je 115 lidí nad 60 let
„Na konci roku jsme měli v evidenci 114 osob, které spadají do věkové kategorie 60 až 64 let. Evidovali jsme i jednu osobu, které je už více než 64 let,“ uvedl Lubomír Kiš z Úřadu práce Mladá Boleslav. Z těchto osob je naprostá většina mužů – žen nad šedesát let eviduje úřad jen sedm. Je to logicky dáno tím, že ženy odcházejí do důchodu dříve.

Analytik mělnického úřadu práce Josef Slavík však připouští, že mnozí z těchto lidí jsou osoby, kterým zbývá do nástupu starobního důchodu jen krátká doba a poslední měsíce před penzí chtějí strávit na podpoře v nezaměstnanosti bez toho, aniž by ještě usilovaly o nástup do práce.
„Tito lidé například těsně před důchodem skončili v zaměstnání a práci již nehledají,“ potvrdil Slavík.
Není to však tak, že dvě osoby, kterým je již přes pětašedesát let a které jsou v evidenci mělnického úřadu práce, pobírají zároveň starobní důchod. Není totiž možné, aby byl člověk na úřadu práce v době, kdy už starobní důchod pobírá. „Tyto dvě osoby jsou speciálními případy. V evidenci úřadu práce mohou být proto, že ani ve svém věku nemají odpracované potřebné roky k tomu, aby mohly pobírat starobní důchod,“ vysvětlil vedoucí oddělení trhu práce mělnického úřadu Petr Blecha.

Pracující důchodci si polepšili
I na Mladoboleslavsku je mnoho lidí v důchodovém věku, kteří stále pracují. Hodně z nich jsou například lékaři či učitelé. František Kvasnička z Mladé Boleslavi stále učí na střední škole i ve svých 65 letech. A vzhledem k reformě, která platí od začátku roku, si polepší. „Od ledna nemusím platit na daních zhruba třináct set korun měsíčně – tato povinnost mi odpadla. Za stejnou práci tudíž vydělám o třináct set korun měsíčně více,“ řekl Deníku Kvasnička.

Povinnost platit daň mu odpadla z toho důvodu, že jeho měsíční příjem nad rámec starobního důchodu nečiní více než patnáct tisíc korun. Právě tato skupina pracujících důchodců totiž od začátku roku daň platit nemusí.

Úřady důchodcům práci nenabízejí
Mělnický i sousední mladoboleslavský úřad práce se přitom shodují, že konkrétně seniorům žádná volná pracovní místa nenabízejí.
„Některé firmy pouze do poznámky k volnému pracovnímu místu uvedou, že pozice je vhodná i pro důchodce. V současné době však vím snad jen o dvou nebo třech takových případech na Mladoboleslavsku,“ uvedl Lubomír Kiš z mladoboleslavského úřadu práce.
Analytici jednotlivých úřadů práce ve Středočeském kraji většinou shodně uvádějí, že s uplatněním seniorů na trhu práce je skoro stejná potíž jako s uplatněním absolventů škol všech stupňů vzdělání. „Například na Mladoboleslavsku je trh práce nasycen, navíc zaměstnavatelé mají největší zájem o pracovníky ve věku zhruba od 35 do 45 let,“ uvedl Kiš. To je další nevýhoda pro seniory, kteří chtějí i v důchodovém věku pracovat.

Firmy vítají kumulace funkcí
Nevýhodou je i to, že v dnešní době je pro zaměstnavatele trendem takzvaná kumulace funkcí. Jde o to, že firmy neshánějí například jen svářeče nebo jen soustružníka, ale ptají se po soustružníku i svářeči v jedné osobě. Podobné požadavky mají i na lidi, kteří mají maturitu nebo ještě vyšší vzdělání. Nestačí jim pouze uživatelská znalost počítačů, ale chtějí, aby potencionální nový pracovník ovládal alespoň částečně například nějaký konstrukční program, nebo uměl alespoň částečně programovat. A takové znalosti jsou často lidem v důchodovém věku nedostupné. Co seniorům, kteří chtějí pracovat, zbývá? V tom lepším případě třeba jít prodávat do trafiky. A v tom horším – proti své vůli zůstat doma.