Oprava části silnice II/101 mezi Veltrusy a Kralupy nad Vltavou má začít za necelé tři týdny. A ukázalo se, že ve stejném čase se má zavřít nejen Veltruská, ale i další část stejné silnice, jen o kousek dále. Konkrétně jde o úsek od kruhové křižovatky silnic II/608 a II/101 u rafinerie až do Veltrus.

Stále však není úplně jasné, jak přesně budou probíhat uzavírky provázející práce. Starostové dotčených obcí totiž prosazují změny, opravy jsou podle nich špatně promyšlené a naplánované.

Veltruskou ulici čeká uzavírka.
Kudy při uzavírce Veltruské? Zákaz průjezdu Třebízského zatím nepadl

Při rekonstrukci úseku od kruhového objezdu u rafinerie do Veltrus se má silnice podél zahradnictví Jelínek a odbočky na Všestudy až po most přes dálnici vedoucí do Zlosyně uzavřít. Pro Všestudy je přitom hlavní a jedinou příjezdovou komunikací právě zmíněná II/101.

„O uzavírce jsme se dozvěděli v minulém týdnu. Mapa, kterou máme k dispozici, ukazuje, že se úsek od kruhového objezdu uzavře před odbočkou do Všestud, což by pro naše občany znamenalo objížďku přes Zlosyň a situace by se dala vydržet. Jenže silnice se má opravovat až k nájezdu na most přes dálnici D8,“ připomněl starosta Všestud Jiří Hánl s tím, že by to pro občany obce znamenalo delší objízdnou trasu přes řadu malých obcí.

Řešením by mohly být etapy

Objížďka od Všestud přes Dušníky, Dědibaby a Vojkovice do Zlosyně, dále do Úžic a zpět do Veltrus podél odbočky na Kralupy v blízkosti Kozomína, je podle Hánla nesmyslná. Zdůraznil také, že problém vidí i v autobusové dopravě, která vozí tamní děti do veltruské školy. „Nejsem si jist, že by silnice v malých obcích vydržely takový nápor aut a autobusů,“ poznamenal starosta, podle kterého je jedinou možností rozdělit opravu silnice na etapy.

Obdobný názor má i starosta sousedních Veltrus Filip Volák. „Není to jednoduchá situace, ale pokud by se rekonstrukce vozovky etapizovala, bude to pro lidi snesitelnější," řekl Deníku Volák a zmínil trochu nešťastné načasování oprav. „Lepší termín by byl o letních prázdninách, kdy je menší provoz a děti nechodí do školy," dodal.

Podle veltruského starosty dosud konečné rozhodnutí nepadlo. „Momentálně probíhají schůzky, kde zatím nedošlo ke shodě všech dotčených stran," uvedl.

Doprava v mělnické ulici u nádraží byla v době kácení hlídána městskou policí.
Nádražní ulici zavřelo kácení. Letos tam začne rekonstrukce s dalším omezením

Až likvidační dopad by uzavírka znamenala pro Zahradnické centrum Jelínek, které má na zmíněné trase jediný možný vjezd do areálu. „Opravy mají probíhat v hlavní, tedy jarní sezoně, což pro nás znamená nejvíce zákazníků. Navíc máme nasmlouvané zboží už tři čtvrtě roku dopředu a rozhodně bychom šli do ztráty," připomněl majitel vyhlášeného zahradnictví Petr Jelínek.

Jak by objížďky měly vypadat? Pokud by Všestudům skutečně zůstala objízdná trasa do Veltrus přes Dědibaby, Vojkovice a Úžice, znamenalo by to zhruba dvacet kilometrů dlouhou zajížďku. Běžně přitom cesta autem z obce například k veltruské škole zabere zhruba pět minut času. Při dlouhé objížďce by to znamenalo až půlhodinu na cestě – a v dopravních špičkách i déle.

V případě, že by se práce rozdělily do etap, zkrátila by se objížďka na 14 kilometrů. Řidiči by ze Všestud vyjeli tak, jak jsou zvyklí, ovšem odbočili by na Zlosyň a pokračovali pak na Úžice a Veltrusy.

Práce začnou za dva a půl týdne

Jak to dopadne, je zatím ve hvězdách. V obou úsecích jsou opravy povrchu vozovky nezbytné. Podle mluvčí středočeské správy a údržby silnic Petry Kučerové začnou práce 19. dubna, a pokud vše půjde podle plánu, má dojít ke zprůjezdnění silnice II/101 jak u Kralup, tak ve Veltrusech v polovině května.

Deník situaci dále sleduje a o případných změnách bude informovat.