„Netradiční soutěž se uskutečnila jako součást našich aktivit k oslavám 100. výročí republiky a 130 let Klubu českých turistů. Kralupská Uzlařská regata je v pořadí sedmou akcí v řadě,“ uvádí Zdeněk Vejrosta, předseda Klubu českých turistů Kralupy.

Byly to závody, kde rozhoduje každá vteřina, nebo snad i desetina vteřiny. Kromě hlavní soutěže bylo přichystáno také doprovodné soutěžení ve vázání uzlů na čas se zavázanýma očima, tedy poslepu. V rámci play-off se konaly jako vyvrcholení soutěže vyřazovací závody - a to už se utkávali souběžně ti nejlepší. Starší závodníci museli zvládnout všech šest povinných uzlů.

Uzlařská regata se obecně těší v České republice veliké oblibě. V některých českých turistických klubech či skautských oddílech už oslavili její čtyřicátou reprízu. 

Připomeňme, že Česká televize - program „Déčko“ spolu s kralupskými turisty natáčela svůj dokument pro pořad určený dětem a mládeži v roce 2016. Stalo se tak při jubilejním 20. ročníku. Tehdy byl zaznamenán rekord v účasti - 58 dětí, mládeže i dospělých.

Mezi nejstaršími soutěžícími dominovala Klára Buncová, která zvítězila časem 19,94 vteřin a bude mít až do příštího roku v držení putovní pohár.

V Kralupech soutěžící dokázali, že umí uzly pohotově a bleskově vázat, ale také, že vědí, k čemu se tyto uzly používají.

Jiří Herain