Slavnostního vyřazení třetí skupiny pilotů L-159 se ve Vodochodech účastnili zástupci iráckých a českých vzdušných sil, zástupci Ministerstva zahraničních věcí České republiky, irácký velvyslanec v ČR Walid Hamed Shiltagh a vedení Aera Vodochody.

„Spokojenost s letouny L-159 a jejich nasazením v bojových akcích není jedinou stránkou spolupráce mezi Aerem a jeho zákazníkem. Aero prokazuje svou kvalitu a konkurenceschopnost tím, že je schopné nabídnout komplexní služby, zahrnující také výcvik leteckého personálu, servis letounů a další zákaznickou podporu,“ uvedl prezident Aera Vodochody Giuseppe Giordo.

Výcvik pilotů, pozemního personálu a instruktorů je součástí kontraktu mezi společností Aero Vodochody Aerospace a Ministerstvem obrany Iráku. Instruktoři jsou zaměstnanci Aera s mnohaletou zkušeností v oboru.

Přeškolení pilotů na L-159 zahrnuje teoretickou část, trénink na leteckém simulátoru a letový výcvik. Samotný letový výcvik zahrnuje základní přeškolení, zbraňový výcvik a nouzové postupy.

Aero podepsalo s Ministerstvem obrany Iráku kontrakt o dodání L-159 v roce 2014. Celkem zemi dodala deset jednomístných letounů L-159A a dva dvojmístné L-159T1. Dosud absolvovaly L-159 vzdušných sil Irácké armády několik set bojových letů.

Hlavními vlastnostmi letounu L-159, díky nimž dosahuje efektivního provozu, jsou podle společnosti jednoduchá obsluha, moderní vybavení a snadná ovladatelnost za letu.