Podle manažerky prevence městské policie Nikoly Horákové je cílem vyhlášky zabezpečit v těchto lokalitách veřejný pořádek. „Česká legislativa neumožňuje vymáhat zákaz na celém území města, ale jen na přesně vymezených místech. V Kralupech se mimo jiné jedná o všechny městské parky, pískoviště a dětská hřiště včetně přilehlých chodníků, o prostory všech autobusových zastávek a o okolí škol a školek,“ vysvětlila Horáková s tím, že zákaz konzumace alkoholu se nevztahuje na prostory zahrádek a předzahrádek restaurací, cukráren a kaváren. Výjimku například na kulturní akce může udělit rada města po předchozí písemné žádosti.

Na dodržování vyhlášky dohlíží převážně strážníci městské policie. „Za její porušení hrozí hříšníkovi pokuta na místě až do výše deseti tisíc korun, nebo pokuta ve správním řízení až do výše sta tisíců korun,“ dodala manažerka prevence.

Mělničtí zastupitelé schválili vyhlášku, která zakazuje konzumaci alkoholu na veřejnosti už před dvěma a půl lety. S lahví piva v ruce už nesmějí lidé vysedávat u dětského hřiště na sídlišti Sportovní. Jde o lokalitu, která je podle starosty města Ctirada Mikeše kritická právě kvůli blízkosti dětského hřiště, u něhož se podnapilí lidé vyskytovali. Někdy dokonce s alkoholem vcházeli i přímo na hřiště. „Nejde pouze o popíjení alkoholu na veřejnosti, ale chceme zabránit dalším střetům pijanů s dětmi a maminkami," zdůvodnil po schválení vyhlášky starosta.

Novou vyhlášku vedle rodičů uvítali i městští strážníci, kteří podle jejich ředitele Ladislava Hošmánka neměli do té doby žádný dokument, na jehož základě by mohli problémové návštěvníky ze sídliště Sportovní vytěsnit.

„Ze začátku platnosti této vyhlášky museli strážníci působit velmi aktivně a došlo také k ukládání pokut. V současné době došlo ke zlepšení tohoto stavu a uvidíme, co nám letos přinese letní období,“ potvrdil Petr Limprecht z mělnické městské policie.

V Neratovicích mají podobnou vyhlášku od poloviny loňského roku. „Vyhláška nám pomohla konzumenty alkoholických nápojů nasměrovat na povolená místa, jako jsou prostory zahrádek a předzahrádek umístěných u restaurací, cukráren a kaváren. Přesně vymezené lokality veřejného prostranství podél obou břehů řeky Labe, oblast zdymadla, okolo vodní nádrže Pískovna a v okolí Byškovického rybního umožňují lidem dostatečný prostor k popíjení,“ uvedl velitel neratovické městské policie Rostislav Oplt a dodal, že strážníci s porušováním této vyhlášky žádný závažný problém nemají.

Kde se nesmí na ulicích popíjet alkohol?
Kralupy
Prostory všech parků, pískovišt' a dětských hřišt' na území města, včetně přilehlých chodníků, prostory všech autobusových zastávek a nikde v centru města. K tomu nově přibyla Kaplířova ulice, část Masarykovy ulice a nároží ulic Chelčického a Jana Palacha.

Mělník
- u dětského hřiště na sídlišti Sportovní
Neratovice
- Nikde v městských ulicích mimo prostranství podél obou břehů řeky Labe, oblast zdymadla, okolo vodní nádrže Pískovna a v okolí Byškovického rybního