„Na začátek a konec vyučování by měla dohlédnout služba, ale čas většinou ohlídám sama,“ říká učitelka Jarmila Momutová, která společně se dvěma kolegyněmi učí ve dvou třídách jednatřicet dětí z prvního stupně.

„Od páté třídy už děti musejí dojíždět do Kralup nad Vltavou nebo Libčic. Není nás tu moc, ale zase máme dobré vybavení, takže děti odtud odcházejí připravené,“ připomíná Jarmila Momutová.

Místní třeťáci a čtvrťáci ovládají práci s počítačem. Většinou na nich vypracovávají projekty z prvouky, píší slohové práce nebo si připravují podklady pro vydání školního časopisu.

„Třeťáci a čtvrťáci jsou rozděleni do skupin a jednou za měsíc každá skupina vydá svůj časopis. V dolanské škole si tak můžete přečíst Poškoláky, Popcorn, Ráj dětí nebo Novinky ze světa,“ vysvětlila Jarmila Momutová.

Už za čtrnáct dní začnou dětem prázdniny a ve škole budou místo trianglu zvonit nářadím řemeslníci. Školu totiž čeká velký úklid, drobné opravy a hlavně rekonstrukce střechy.

S tou podle Jarmily Momutové museli řemeslníci začít už teď, aby do září stihli vyměnit plechy za tašky.

„Původní střecha už byla ve velmi špatném stavu. Naštěstí se panu starostovi podařilo získat dotaci skoro tři sta padesát tisíc korun, a tak místo plechu budeme mít tašky,“ vysvětluje Jarmila Momutová a dodává, že celkové náklady na novou střechu jsou půl milionu korun.

Vedle nové střechy se žáci z dolanské málotřídky dočkají také nového školního dvora, kde bude zámková dlažba.

Na nové vybavení se mohou od září těšit také děti z dolanské školky. Tu podle učitelky Aleny Klimentové čeká hned několik úprav.

„Ve školce se chystáme vymalovat sociální zařízení, kuchyň a školní jídelnu, takže děti přijdou devětadvacátého srpna do čisté a nové školky,“ říká Klimentová a dodává, že dolanská školka bude zavřená od 11. července až do konce prázdnin.

V novém školním roce čeká na děti z Mateřské školy v Dolanech ještě plavecký výcvik, angličtina, výlet do pražské zoo a divadelní představení v nedalekých Kralupech nad Vltavou.