Na více než 15 milionů korun aktuálně vyčíslují způsobenou škodu krajští kriminalisté. Deníku to řekla mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková. „V tuto chvíli,“ upřesnila s tím, že vyšetřování nadále pokračuje. „V daném případu jsme zahájili trestní stíhání pro trestný čin zpronevěry podle § 206 odst. 1, 5 písm. a) proti konkrétní osobě,“ upozornila na ustanovení trestního zákoníku, který pro případ uznání viny soudem stanoví za tento skutek spojený se škodou velkého rozsahu sazbu trestu odnětí svobody v rozpětí od pěti do deseti let.

Na snímku je Palladium země České v Královské kapli.
Palladium se vrátí do Staré Boleslavi a bude trvale vystaveno

To představuje v případu posun: dlouho se totiž šetřilo bez obvinění určitého podezřelého člověka (či více lidí). Informaci Deníku, že obvinění čelí bývalý ředitel domova fungujícího jako příspěvková organizace kraje, mluvčí Suchánková sice nepotvrdila, ale ani nevyvrátila. Kontaktovat přímo exředitele se médiím nepodařilo.

Vyprázdněný trezor

Zřejmě zůstává stále nezodpovězenou otázkou, kde skočily peníze, jež domov seniorů neměl uložené na bankovním účtu jako ostatní podobná zařízení, ale měly se nacházet v přímo v jeho kase. Pod zámkem, od něhož měl klíč právě někdejší ředitel. Už v létě šokovalo zjištění, že fuč jsou i peníze, které si klienti domova uložili na takzvaných depozitních účtech. To je v domovech seniorů běžná praxe: aby obyvatelé nemuseli mít u sebe vyšší částky a strachovat se, že by mohl někdo okrást, mají je uloženy v domově na svém kontě. Hradí se z nich výdaje na léky či například spojené s nákupy, které si objednají – a v pokladně si zájemci mohou nechat vyplatit i hotovost.

Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.
Středočeská hejtmanka povýšila v asociaci krajů

„Chtěla bych klienty ujistit, že o peníze nepřijdou,“ zopakovala Deníku červencový slib krajská radní pro oblast sociálních věcí Aneta Heřmanová (ČSSD). Potvrdila, že Červený mlýn stále vede jako krizový manažer ředitel Domova seniorů T. G. Masaryka v Berouně Ondřej Šimon. Původně se předpokládalo, že od ledna by domov ve Všestudech mohl mít vlastní nové vedení, zatím však s ohledem na stabilizaci situace v domově zůstává současný stav s pověřeným ředitelem. Jednat o vyhlášení výběrového řízení se má až po Novém roce. „Potřebujeme dosáhnout stabilizace – a on je krizový manažer,“ řekla radní Deníku k Šimonovu působení ve Všestudech.

Nastaly velké změny

Výsledky, jichž ředitel z Berouna dosáhl na Mělnicku, Heřmanová chválí. „Nastavil výborné podmínky pro klienty, příbuzní jsou spokojeni, shrnula ohlasy. Pochvalné hodnocení zaznamenal i Deník – jen prý některé klienty překvapilo, kolik je nyní v nabídce aktivizačních programů (byť i dříve se různé akce v domově pořádaly).

K aféře se zmizelými penězi radní podotkla, že hejtmanství nechce nic zametat pod koberec. „My jsme konali hned, jakmile se objevilo podezření,“ připomněla červencové odvolání bývalého ředitele. Také trestní oznámení bylo tehdy podáno ještě před uzavřením interní šetření; hned, jakmile se ukázalo, že vysoká suma chybí.

Vjezd do areálu benešovské nemocnice, jejíž provoz ochromil 11. prosince 2019 počítačový kryptovirus, který napadl nemocniční počítačový systém.
Nemocnici v Benešově sklátil virus. Zaútočil na počítače

Proč se Červený mlýn ztratil z internetu?
- Prezentace domova Červený mlýn, která byla dostupná na internetové adrese cerveny-mlyn-vsestudy.cz, zmizela
- Původní doména byla nabízena v internetové aukci a od sklonku listopadu má zaregistrovaného nového vlastníka
- Na využívání této domény kraj rezignoval poté, co zastupující ředitel při přebírání domova seniorů neobdržel potřebná přístupová hesla, takže se zveřejněnými informacemi nebylo možno nakládat
- Nová prezentace domova bude na již zaregistrované adrese seniori-vsedtudy.cz; vlastní webové stránky se začnou připravovat v lednu
- Kraj či jeho příspěvkové organizace rozhodně nemají v úmyslu původní doménu odkupovat zpět; je na novém držiteli, jak s ní bude nakládat
- S tím, že by se staly obětí spekulantů s internetovými doménami, kteří by se na nich snažili vydělávat, se příspěvkové organizace kraje v sociální oblasti zatím nesetkaly

Zdroj: radní Středočeského kraje Aneta Heřmanová

Ze setkání představitelů středočeských obcí.
Nemocnice budou víc hlídat lůžková oddělení