Mokré a studené jaro, kdy se noční teploty držely u nuly, zemědělcům na Mělnicku radost nedělalo. A letní vedra to dorazila. Počasí se podepsalo hlavně na úrodě řepky olejky a brambor.

Řepky podle jednatele Zemědělské společnosti Stránka Petra Živce sice dlouho kvetly, což je pozitivní, ale hodně tehdy pršelo.

„Častý déšť se projevil na opylení. V některých luscích jsou třeba jen dvě zrnka, hlavně v nižších patrech porostu,“ vysvětlil Živec a dodal, že oproti běžným čtyřem tunám semen řepky z hektaru se letos sklidí možná až o tunu méně.

Celoevropská slabší produkce řepky, která se používá pro výrobu jedlých tuků a kosmetiky nebo se přidává do paliv, zvedne cenu na trhu o desítky korun.

Letošní počasí neškodilo pouze řepce, ale i dalším plodinám. Na pultech to spotřebitelé poznají také u brambor.
Jednatel společnosti Agro Liblice Jakub Hlůže uvedl, že kvůli častým dešťům z jara brambory nasadily na větší množství hlíz.

„Po nástupu sucha a vysokých teplot byl však jejich nárůst velmi slabý. Při vysokých teplotách brambory totiž přestávají růst,“ vysvětlil Hlůže a dodal, že celkový pokles úrody se oproti loňskému roku pohybuje kolem dvaceti procent.

Slabý výnos brambor potvrdil také soukromý zemědělec z Ovčár Václav Svačina. „Hlízy budou malé, myslím si, že po bramborách bude letos větší sháňka,“ poznamenal.