Jako malý kluk se Gavin Huban nemohl dočkat, až na svatého Štěpána otevře dveře obývacího pokoje a s radostným křikem se rozběhne k hromadě dárků. Už patnáct let za ním ale místo Santa Clause chodí český Ježíšek. Poté, co se ve svém rodném Irsku setkal se svou osudovou láskou Martou, se totiž nejprve společně přestěhovali do Prahy, poslední čtyři roky pak žijí ve svém domě ve Mšeně.
„Marta se chtěla naučit anglicky, tak odjela pracovat do Irska. Přistěhovala se přitom do domu, kde jsem bydlel i já. Proto často říkám, že spolu bydlíme vlastně už od prvního setkání," směje se Gavin Huban, který tak svou budoucí ženu nemusel hledat nikde daleko. Přišla si pro něj sama…

Martě a Gavinovi dělají radost jejich dvě dcerky, osmiletá Sara a o dva roky mladší Caroline. Ty zatím pravého irského Santu znají jen z vyprávění, ale jednou si jistě dárky od něho také rozbalí.

Dvojité Vánoce

„Na Vánoce jsme v Irsku s Martou byli naposledy před čtrnácti lety. Chtěl bych tam s holkami jet, ale všechny peníze zatím dáváme do opravy domu. Letenky by vyšly asi na dvacet tisíc korun, což není úplně málo," připomíná Gavin a dodává, že ve Mšeně mají pokaždé takové dvojité Vánoce. Slaví je čtyřiadvacátého počesku i pětadvacátého poirsku. „Na Štěpána dělám pokaždé oběd já, připravuji krůtu a nádivku z mletého masa. Předminulý rok jsem vařil takovou hutnou rybí polévku a irský guláš."

Sušenky pro Santu

Gavin rád vzpomíná na léta, kdy Vánoce trávil v Galway na západním pobřeží Irska, odkud pochází. Vánoce jsou tam prý dost podobné těm v Čechách.

„Je to postavené na základech křesťanství, takže je docela dost věcí podobných. V Irsku se akorát neslaví čtyřiadvacátý prosinec. To v podstatě nic není, je to den, kdy lidé nakupují a dokončují přípravy na následující den. Přes noc do domu přijde Santa Claus s dárky, děti nemohou spát a těší se, až s křikem vběhnou ke stromečku a vrhnou se na dárky," popisuje sympatický Ir.

Když byl Gavin a jeho sourozenci malí, rodiče večer na stůl dávali mléko a sušenky, aby měl Santa něco na zub. „Ráno byla sklenice prázdná a ze sušenek také mnoho nezbylo," vypráví Gavin Huban, jehož tatínek ještě jako malý hošík věšel na krb ponožku na dárky. Tento zvyk se prý ale z irských domácností postupně téměř vytratil.
„V Irsku chodí do kostela mnohem víc lidí než v Česku. Dříve bývala o půlnoci na pětadvacátého mše, od níž se ale v mnoha městech upustilo, protože do kostela chodili lidé opilí a usínali tam. Na mši se tak chodí až druhý den dopoledne. Taťka vždycky dal před mší do trouby krůtu, na které jsme si pak po návratu z kostela pochutnali."

Kapra neznají

V Irsku se na Christmas Day neservíruje ryba a už vůbec ne sladkovodní, jako je náš kapr. „V Irsku nemáme kapry, ale můžeme mít téměř každý den čerstvého lososa a různé mořské plody. Dříve jsme k obědu mívali nejméně dvakrát týdně mořské ryby. O Vánocích se kdysi pekla husa, ale s americkými zvyky se to změnilo na krůtu a pečenou šunku," pokračuje Gavin Huban, který má s Vánoci spojenou jednu irskou specialitu – irský vánoční dort.

„Je to dort z kandovaného ovoce a oříšků, který se peče nejméně šest týdnů před Vánoci. Druhý den po upečení se do něj udělá osm děr a do každé se pak nalije lžíce whisky. A to se opakuje každý týden až do Vánoc. Alkohol se zčásti vypaří, ale ta chuť tam zůstane. Je to opravdu vynikající," pochvaluje si laskominu, kterou v Česku nahrazuje vánoční cukroví.

U Hubanů se o Vánocích nezapomíná ani na zpívání koled, které jsou prý hodně podobné těm irským, alespoň pokud jde o melodii.
„Holky doma zpívají česky a já anglicky, Sara přitom hraje na piano a Caroline na flétnu," chválí šikovné dcerky Gavin.

Dárky pro jednoho

Mšenský Ir si vzpomněl ještě na jeden zvyk, který doma o Vánocích praktikovali.

„Když jsme už byli větší a nečekali jsme na Santa Clause, dva týdny před Vánoci jsme dali do klobouku naše jména a každý jsme si někoho vylosovali. Já jsem si třeba vylosoval tátu a koupil jsem dárky jenom jemu, mamka zase kupovala třeba sestře a tak to šlo dál. Člověk se díky tomu soustředil pouze na jednoho člena rodiny a mohl mu koupit to, co opravdu chtěl," přibližuje zajímavý systém Gavin Huban. Ve Mšeně ho ale zatím nezavedl, možná k tomu dojde, až budou Sara a Caroline větší.