Úhyn skoro dvaceti tisíc nosnic, ke kterému došlo během nedělní noci v cítovské drůbežárně, mohl zavinit neznámý pachatel i technická závada. Kauzu řeší mělničtí kriminalisté.
Podle předsedy představenstva firmy Zdeňka Straky uhynulo 18 370 nosnic plemene lohman brown light.
K neštěstí došlo v jedné ze dvou hal cítovské drůbežárny, kde v neděli v noci přestala fungovat ventilace. Pravděpodobně k tomu došlo po výpadku elektřiny. „Energetici nám potvrdili, že byla tehdy na pár sekund přerušena dodávka elektřiny,“ řeklpro Deník Straka.
Výpadky elektřiny v drůbežárně má hlásit alarm centrálního počítače prostřednictvím sms zpráv zootechnikům i nočnímu hlídači. Tentokrát k tomu však ze zatím neznámých příčin nedošlo. Proto nebyl uveden do provozu náhradní zdroj elektřiny, kterým je dieselový agregát.
V hale pak začala stoupat teplota. Naštěstí už jsou na sklonku léta chladnější noci, a tak následky zasáhly pouze nosnice ve vrchních patrech klecového chovu. Těla tisíců hnědých slepic, které se zřejmě udusily, našli v pondělí v šest hodin pracovníci ranní směny.
Zatím není jasné, co způsobilo poruchu řídicí jednotky klimatizace, která v halách s nosnicemi hlídá teplotu. Je proto možné, že ji záměrně poškodil zatím neznámý pachatel. Zemědělci ale podle Zdeňka Straky nemají žádné určité podezření.
Společnost Zemědělská Cítov má hejna nosnic pojištěná. „Jednáme s likvidátorem pojišťovny,“ potvrdil předseda představenstva. Pojistka se však vztahuje pouze na škody, s ušlými zisky už nepočítá. Firma ale přijde o další peníze. Kdyby jí uhynulé nosnice zůstaly v chovu, snášely by ještě půl roku vejce.
Nové slepice stejného plemene je zatím nahradit nemohou. Ve spodních klecích v hale totiž dále zůstávají nosnice, které nedělní noc přežily. „Nosnice různého věku nesmějí být v hejnu společně, podmínky pro jejich chov se liší,“ vysvětlil Zdeněk Straka.
Těla většiny uhynulých nosnic skončila v tišické kafilerii. Část z nich čeká veterinární pitva. „U tak velkého úhynu je to nezbytné,“ poznamenal předseda představenstva a doplnil, že celý cítovský chov je pod stálým veterinárním dohledem.
Společnost Zemědělská Cítov se vedle chovu nosnic zabývá ještě výkrmem býků a rostlinnou výrobou. Ve dvou halách drůbežárny, která se nachází za ochranným pásmem živočišné výroby asi osm set metrů za vesnicí, má firma v současné době přes sedmačtyřicet tisíc nosnic.