Vaky ze speciálního slunci odolného polyetylenu zelené barvy, které pojmou přibližně šedesát litrů vody, udrží vodu pět až devět hodin. Někdy dokonce i déle. Záleží na typu půdy, povětrnostních podmínkách, typu stromu i jeho velikosti.

„Jako první byla zvolena destinace V Zátiší, kde byly vysázeny nové stromky v rámci proběhnuvší kompletní regenerace sídliště V Zátiší,“ popsal mluvčí kralupské radnice Aleš Levý. Nově vysazené stromky jsou touto novinkou v Kralupech opatřeny u hlavní pěší zóny v sídlišti V Zátiší a následně budou instalovány i v sídlištním celku Cukrovar.

Celková cena za pořízení vaků byla něco málo přes 45 tisíc korun, přičemž jeden vak vyjde na 620 korun bez DPH. „Výrobce slibuje životnost závlahových vaků přibližně osm let,“ doplnil Levý s tím, že na zimu budou demontovány, což trvá jednomu člověku přibližně půl minuty. Zařízení je totiž sestava dvou zelených pytlíků spojených obyčejným suchým zipem.

Při ošetřování zeleně je to další možnost, jak dovést vodu ke kořenům. Dosud se k periodické závlaze dřevin a keřů využívaly takzvané plastové husí krky zavedené pod povrch zeminy. Proces to byl ale zdlouhavý s ohledem na průměr používaných trubek vedoucích do půdního substrátu.

Ilustrační foto
Po burčáku je na Mělnicku sháňka. Vinotéky ho nabízejí dříve než obvykle

S využitím objemných zálivkových vaků, které jsou průběžně kralupskými technickými službami doplňovány vodou, je to další efektivní možnost, jak zajistit přežití zejména nové městské zeleně. Zálivka totiž vykapává skrz otvory ke kořenům a strom tak má mnohem více času vodu zpracovat.

Instalovaný vak se údajně naplní už za dvě minuty. Z malých dírek voda z vaků odchází průběžně a zahraniční dodavatel doporučuje při tloušťce kmenu pět centimetrů doplňovat tekutinu jen dvakrát týdně.

Kralupská novinka může být dobrým tipem i pro dalším města v regionu, kde se stromy v parcích v tomto suchém létě průběžně zalévají. Například v Mělníku se se suchem vyrovnávají jen velmi obtížně. Podle starosty Ctirada Mikeše nejsou objektivně schopni zalévat veškerou vzrostlou zeleň. „Zaměřili jsme se na nové výsadby, zaléváme je zhruba čtyřikrát do týdne,“ vysvětlil starosta Mělníka s tím, že se daří novou výsadku udržet.

Ve městě ovšem začaly prosychat stromy především u silnic a v místech, kde jsou kořenové systémy narušeny například inženýrskými sítěmi. „Obáváme se, že spousta alejových stromů nepřežije tohle léto,“ přiznal starosta.

Katastrofická situace je především v lesích na Chloumku, kde stromy začínají prosychat podle vedení radnice na stojato. „Vypadá to tam jako na podzim, stromy odhazují listí,“ shrnul Mikeš.

Aby těch pohrom se suchem v Mělníku nebylo málo, přestal fungovat jediný kropicí vůz, který mělo město k dispozici. Město teď bude muset najít peníze v rozpočtu na koupi nového automobilu. „Odešlo čerpadlo a vzhledem ke stáří vozu už podobné neexistuje,“ prohlásil místostarosta Milan Schweigstill.

Jak závlahové vaky fungují?
Obsah: 57 litrů
Zalévá: 5-9 hodin
Kmen: do 8 cm
Zavlažuje efektivně strom do hloubky
Zároveň chrání kmen před okusem zvířat

Barbora Walterová.
Barbora Walterová: Až přijde blackout, chci být nezávislá

Barbora Walterová, Jiří Herain