Za tři měsíce budeme v ulicích opětovně potkávat zahraniční turisty. V tomto období přijíždí nejvíce Němců, Holanďanů a lidí z anglicky mluvících zemí. V zimních měsících můžeme potkat převážně lidé z Ruska, Francie a Japonska.

Mělnický region je na zahraniční turisty připraven. Jedním z nejdůležitějších kontaktních míst je pro ně Turistické informační středisko v Mělníku. „Komunikujeme ve třech světových jazycích, domluvíme se anglicky, německy a rusky,“ řekla Jana Kirchnerová, vedoucí Turistického informačního střediska v Mělníku.

Jazykově vybaveni jsou také policisté. „Policisté jsou schopni komunikovat v angličtině a němčině. Zvládají základní fráze v rámci běžné služby. Většina z nich se nadále individuálně vzdělává,“ uvedla mělnická policejní mluvčí Štěpánka Mikulenčáková. Tlumočnici požádají policisté o spolupráci pouze v případě závažnějšího problému.

V sezoně zůstává mělnické turistické centrum otevřené během celého týdne, mimo sezonu jsou přes víkend služby střediska nedostupné. Vedle cizojazyčných turistických map a průvodců si mohou návštěvníci vybrat z nabídky upomínkových předmětů.

Největšími lákadly regionu jsou historické památky, kokořínská přírodní zákoutí a ochutnávka tradičního moku z místních vinařství. Nejatraktivnějším a stále vyhledávaným místem je mělnický zámek s vyhlídkou. Velmi navštěvovaná je i mělnická kostnice a vyhlídková věž chrámu sv. Petra a Pavla. Do popředí zájmu turistů se dostává také Regionální muzeum Mělník. Vedle historických expozic a výstav nabízí příjemné posezení v kavárně nebo ve vinném sklípku.

K atraktivnosti města přispívá i letošní zpřístupnění podzemní chodby k historické studni. Tento fakt slibuje, že se v dalších letech může město těšit na zvýšený příliv turistů.

Smutný je ale konec vodních plavidel. Soutok dvou největších českých řek stále zůstává bez možnosti projet se na jakékoli lodičce. Chce-li totiž návštěvník poznat město od vody, musí se nalodit v Praze. A vstupenky jsou zpáteční.

O víkendech zahraniční turisté míří hlavně do Prahy. „Přestože by rádi navštívili i nedaleké zámky, jako jsou Nelahozeves nebo Veltrusy, přes víkend se tam hromadnou dopravou nedostanou,“ poznamenala Jana Kirchnerová.