Podle mluvčí nemocnice Lucie Zikmundové se tisící dítě v mělnické porodnici narodilo o dva měsíce dříve než loni. Tehdy nemocnice slavila tisící miminko až na sklonku listopadu.

Maminka malé Elizabeth byla překvapená. „Před námi i po nás se rodila spousta dětí, nečekali jsme, že zrovna my budeme rekordní," řekla dvacetiletá Lucie Tůmová. Se jménem děvčátka to neměla snadné, původně chtěla Elizabet, tedy bez písmene há na konci. „Volali mi však z matriky, že to není dovolené. Malé budu říkat Elizabetka," poznamenala Lucie Tůmová.

Tisícímu miminku a jeho mamince ve středu gratulovali i zástupci mělnické nemocnice, kteří je navštívili s finančním darem a kyticí.

Primářka neonatologického oddělení Lenka Doležalová odhaduje, že letos počet dětí narozených v mělnické nemocnici překročí hranici 1350.

Mezi tisícem letošních miminek byla sedmera dvojčata, 453 holčiček a 547 chlapečků. „Na svět předčasně přišlo sedmapadesát miminek," doplnila Lucie Zikmundová a připomněla, že neonatologie disponuje jednotkou intenzivní péče, a tak se dokáže postarat o děti narozené ve dvaatřicátém gestačním týdnu.

Letos se podařilo Nemocnici Mělník získat plaketu Baby friendly hospital. Lékaři z neonatologie rutinně vyšetřují novorozencům ledviny a sluch. Samozřejmostí jsou předporodní kurzy, nonstop laktační poradna a další nadstandardní služby.