Nedávný požár v nedostavěném hotelu v mělnické Bezručově ulici mohl mít stejně tragickou dohru jako požár v budově na pražském Florenci, při kterém v minulém týdnu zahynulo devět bezdomovců. Podle mělnických hasičů jsou výjezdy k požárům právě do rozestavěného hotelu u zimního stadionu běžné.

Bezdomovci, kteří se v objektu scházejí, si tam na zahřátí rozdělávají ohníčky, nebo vypalují měděné kabely, aby si přivydělali.

S nadcházejícími mrazivými dny, kdy opuštěné budovy vyhledává více lidí bez přístřeší, riziko vzniku požárů stoupá. Bezdomovci z Mělnicka ale nejsou odkázáni pouze na provizorní přespávání po opuštěných domech.

V Kralupech nad Vltavou i Mělníku totiž hlavně v zimních měsí cích fungují noclehárny. Terénní sociální pracovnice mělnického azylového domu Hana Štefková uvedla, že díky letošní rekonstrukci prostor Na Malém Spořilově se kapacita noclehárny navýšila o osm lůžek. „V současné době nabízíme dvanáct lůžek. Pro muže osm a pro ženy čtyři lůžka,“ připomněla Štefková a doplnila, lidé bez přístřeší mají možnost strávit v azylovém domě i celý den.

„Musejí ale splňovat individuální plán, a to se některým příliš nechce,“ poznamenala terénní pracovnice. Podmínky pro ubytování v mělnickém azylovém domě zůstávají stejné jako v loňském roce.

Noclehárna v mělnické ulici Na Malém Spořilově je otevřena denně od sedmnácti hodin až do osmé hodiny ranní. Bezdomovci tam za přespání zaplatí padesát korun. „Noclehárna už zahájila sezonu, vrátili se k nám stálí klienti, kteří kvůli nižším nočním teplotám raději spí v teple,“ doplnila Hana Štefková.

Kralupští bezdomovci mají zatím smůlu. Noclehárna v bývalém policejním sídle v Chelčického ulici je ještě zavřená. Podle mluvčí kralupské radnice Lenky Moravcové budou termín zahájení provozu i podmínky schvalovat až noví radní města. „V návrhu budou stanovené stejné podmínky jako v minulém roce,“ potvrdila Moravcová. Loni začala noclehárna v Kralupech fungovat až od prosince, denně vždy od 20.30 hodin do 6.30 hodin. Bezdomovci tam vedle noclehu mohli za poplatek počítat například s kávou, čajem nebo polévkou a hygienickými potřebami.