Podle ředitele firmy Pango Jiřího Nykodýma se stane Mělník ve zkušebním provozu prvním českým městem, kde bude systém provozován. Zatím je známý jen v zahraničí, například v Izraeli, odkud pochází, Německu, Spojených státech amerických nebo Polsku, kde začali loni.

„Systém umožňuje platit za parkování prostřednictvím mobilního telefonu, ale ne prostřednictvím prémiových sms, jejichž nevýhodou by bylo výrazně zvýšení ceny parkovného. Řidiči se budou muset do systému zaregistrovat, pak budou moci ze svého účtu platit za parkování pohodlněji a způsobem start – stop, tedy po minutě," vysvětlil ředitel firmy.

Placení přes telefon je možné třemi cestami. „Nejpohodlnější je to prostřednictvím chytrého telefonu s bezplatným stáhnutím aplikace, jedním kliknutím pak řidič zaparkuje a dalším kliknutím parkování ukončí," řekl Jiří Nykodým.
S běžným telefonem lze platit prostřednictvím sms zprávy v předepsaném tvaru, řidič tam zaznamená, kde vůz stojí, a systém zahájí parkování. Stejnou cestou, tedy další sms zprávou parkování ukončí. Za obě sms zprávy zaplatí cenu stanovenou svým operátorem. Další možností je volání na hlasovou linku, kde řidiči automatická odpověď nabídne možnosti parkovacích zón. Stejnou cestou pak parkování ukončí.
Placení parkovného si řidič vybere při registraci. U platební karty se mu jednou za měsíc stáhne z účtu částka, za kterou parkoval. U předplaceného parkovacího účtu se mu budou částky za parkování stahovat okamžitě. Časem přibude ještě třetí možnost, která se teď technicky řeší, přes karty ccs, jimž se platí tankování.
Registrace a zřízení účtu lze přes internet, chytrý telefon nebo hlasovou linku. „Za zneužití čísla platební karty lidé nemusejí mít obavy, je to bezpečné. Při registraci nebudou zadávat číslo karty naší firmě, ale přímo bance," připomněl ředitel společnosti Pango.

Pro lidi, kteří mají z nového systému strach, je asi dobrou zprávou, že současně zůstanou v placených parkovacích zónách i parkovací automaty. Podle mělnického starosty Ctirada Mikeše si řidiči sami vyberou, jakým způsobem chtějí za parkování platit.

Pilotní systém začne v březnu a bude pokračovat asi půl roku. „Pak výsledky vyhodnotíme, zatím nevíme, jak budou na moderní způsob placení parkovného reagovat čeští řidiči. Pokud by se to neosvědčilo, šli bychom dále cestou automatů," poznamenal starosta.

Do jara bude v centru Mělníka i více placených parkovacích zón. Řidiči budou platit nově za stání i v Tyršově a Nové ulici i před Domem bytové kultury nebo po levé straně vozovky od náměstí Míru k Jiráskově ulici.

Podle starosty Mikeše by placená stání v obou ulicích u sídla hlavní mělnické pošty měla přispět k tomu, že tam lidé mířící na poštu a blízké úřady budou mít šanci najít volné parkovací místo.

„Zatím tam v neplacené parkovací zóně už od časného rána stojí auta zaměstnanců různých úřadů. Na lidi, kteří se chtějí zastavit na poště nebo navštívit úřad práce a finanční úřad, který se tam na začátku roku přestěhoval, už tam parkovací místa nezbývají," poznamenal mělnický starosta.
Zatím neplacená parkovací zóna bude v části ulic Legionářů a U Tanku, ze kterých se stanou jednosměrky. „Parkovat se tam bude v obou směrech," doplnil starosta.
Změny nastanou v březnu i v placení parkovného.

Na náměstí Míru, které je v centru města atraktivní parkovací zónou, bude prvních třicet minut za patnáct minut s tím, že do deseti minut zaplatí řidič desetikorunu a pak korunu za každé dvě minuty stání, dalších třicet minut už bude za třicet korun, opět deset minut za desetikorunu a každý následující minuta za korunu. „Řidiče, který by na náměstí nechal auto celou hodinu, tak bude stát parkování pětačtyřicet korun," řekl Ctirad Mikeš.

V dalších placených parkovacích zónách ve městě má být sazbou patnáct korun za půlhodinu.