Volby do zastupitelstva města Mělník jsou „ústy“ čísel následující: 9 stran a uskupení. Všechny nabízejí plný počet kandidátů – 21. Celkem tedy kandiduje 189 aspirantů na post zastupitele města Mělník. Z nich je 138 mužů a 51 žen. Ani na jedné kandidátce není lídrem žena. Nejvýše nasazenou ženou je na druhém místě kandidátky Mělničané důchodkyně Marie Herinková. Na třech kandidátkách pak je žena na třetím místě. Nejvíce žen je na kandidátce NK a KSČM „Za lepší Mělník“ – 9, nejméně – 3 – na kandidátce Mělničtí patrioti.

Jak sestavovaly jednotlivé strany a koalice kandidátní listiny? Zabývaly se při jejich sestavování právě profesemi? Vesměs tvrdí, že je to vlastně ani nenapadlo.

Pro Zbyňka Šnajdra, zastupitele města a oblastního předsedu hnutí ANO 2011, byly hlavními kritérii pro výběr kandidátů úspěchy a zkušenosti v jejich profesích. „Chtěl jsem, aby všichni mohli v případě úspěchu nabídnout své životní zkušenosti v práci pro město. Snažili jsme se také zapojit ženy a mladé lidi, kteří mají hodně energie. Tato různorodost nám pak dává širší názorový záběr. Podle mého názoru je špatné, když má nynější vedení zkušenosti pouze ze státní sféry. Určitě je dobrý i podnikatelský názor a velmi mi dnes chybí selský rozum a myšlení řádného hospodáře,“ poukázal na současné složení vedení města Šnajdr.

Za Českou stranu sociálně demokratickou (ČSSD) se vyjádřil její lídr Milan Němec, ředitel školy a statutární zástupce hejtmana. Také podle jeho slov bylo podstatné vybrat zejména schopné lidi, jež by mohli v případě zvolení něco změnit. „Pokud tedy mluvíme o podnikateli, tak jsme například přihlíželi k tomu, jak mu byznys prosperuje. Voliči si navíc nechtějí vybírat pouze z jedné sorty kandidátů. Proto pro nás byli důležití zástupci z každé generace, muži i ženy, aby se mohli všichni za někoho postavit,“ dodal.

Z první pozice kandidátky pak opět reprezentuje hnutí Mé město současný starosta Ctirad Mikeš, který si v porovnání s předchozím volebním obdobím chválí vyšší zastoupení žen. „V první desítce jsou dvě dámy, konkrétně ředitelka školy a psychoterapeutka. Obecně vzato jsme ale ničí povolání neřešili, nikoho jsme neupřednostňovali. Hledali jsme jednoduše zajímavé osobnosti, které budou přínosem pro Mělník a budou schopny stihnout za jedno volební období pro město něco udělat,“ shrnul starosta.

Současný druhý místostarosta Petr Volf se stal volebním lídrem sdružení Mělničané, jenž má shodou okolností zase nejvyšší průměrný věk svých kandidátů. „Jedná se většinou o učitele nebo ředitele, kteří mají v těchto věcech zkušenosti. Jsou tak zvyklí angažovat se v politice, protože vědí, že to je v jejich zájmu. Obecně je ale velmi těžké sehnat lidi, kteří se chtějí na rozvoji města aktivně podílet. Naše sdružení funguje okolo dvanácti let, takže máme určitou stabilní základnu členů. Pak už jenom oslovujeme ty, kteří jsou ochotni věnovat svůj čas a energii,“ uzavřel místostarosta s tím, že neexistoval žádný jiný klíč, na základě kterého by jednotlivé kandidáty vybírali.

Listovat v kandidátkách lze donekonečna. Podívejme se jen stručně na jejich čelo z hlediska profesí. Lídrem ANO 2011 je podnikatel Zbyněk Šnajdr. ČSSD vede ředitel základní školy Milan Němec, Máme rádi Mělník mají na čele místostarostu Milana Schweigstilla. Mé město prezentuje v roli jedničky starosta Ctirad Mikeš. Jeho zástupce, místostarosta Petr Volf je jedničkou kandidátky Mělničané. Mělnické patrioty vede chemik Martin Aubrecht. V čele kandidátní listiny NK a KSČM Za lepší Mělníky je tajemník Rudolf Fidler. ODS s podporu Strany soukromníků ČR vede do boje jednatel obchodní společnosti Tomáš Martinec. Vysokoškolský student Oskar Blažek kraluje kandidátce Spojené síly pro Mělník.

Společnou kandidátku TOP 09 a Zelených vede za sdružení Spojené síly pro Mělník Oskar Blažek, který ve svých čtyřiadvaceti letech aspiruje na post nejmladšího mělnického starosty. Podle druhého v pořadí Roberta Šenky (Zelení), vedoucího Oddělení péče o přírodu a krajinu CHKO Kokořínsko, se stejně jako ostatní sdružení nezaměřovali na žádné určité atributy kandidátů, jako povolání nebo věk. „Jsme ale rádi, že je zastoupení na naší kandidátce pestré. Zejména máme radost z účasti mladších lidí, kteří by měli podle nás dostat šanci prosadit se v politice,“ sdělil Šenk s odkazem na to, že je průměrný věk jejich kandidátů nejnižší ze všech kandidujících stran a hnutí.

Jak to nakonec dopadne? A jak bude zastupitelstvo složeno profesně, to ukáže čas. Konkrétně sobotní odpoledne 6. října. To budou oznámeny výsledky voleb.