Shodně po čtyřech mandátech mají následující dvě strany, Česká strana sociálně demokratická (20,45 procenta) a Občanská demokratická strana (20,26 procenta).

Ve volbách uspěly i Radnice 2010, Mělničané, KSČM a Koalice sdružení nezávislých kandidátů Pro Mělník a Strana zelených. Mají svorně po dvou zastupitelích.

Už v neděli se rozjede kolotoč koaličních jednání. Teprve až se zastaví, bude jasné, kdo s kým bude v samosprávě táhnout za jeden provaz.

V Mělníku to tentokrát nebude snadné. Dvě pravicové strany by sice daly dohromady nadějných devět mandátů, TOP 09 a ODS ale nešly v posledních měsících před volbami stejným směrem. A přestože měla ODS skoro třetinu mandátů, scházelo jí dost spojenců. Dokonce proto i padla městská rada. Většina politiků z jiných stran vytýkala občanským demokratům málo vstřícnosti, například hlasování válcovacím způsobem. Ti se hájili tím, že základem demokracie je právě vítězství většiny hlasů nad menšinou.

Ale pokud by na ODS teď měla zbýt role opozice, musely by se dát dohromady pravicová TOP 09 a levicová ČSSD.

O možném směru koaličního spojení se zatím lídři všech tří nejsilnější stran příliš bavit nechtějí.

Milan Schweigstill krátce po vyhlášení výsledků voleb neodmítl možnou koalici s ODS ani s ČSSD. „U ODS hodně záleží na personálním složení a ochotě jednat, která v minulosti v zastupitelstvu nebyla. Je otázkou, zda teď bude,“ řekl pro Deník. TOP 09 zřejmě bude o možné koalici jednat i s ČSSD, byť v této souvislosti Schweigstill hned připomněl, že TOP 09 je spíš pravicovou stranou.

ČSSD je ale se čtyřmi hlasy v zastupitelstvu lákavou nevěstou. Lídr strany Ctirad Mikeš odhaduje, že do týdne by mělo být jasné, kudy se koalice v Mělníku bude ubírat. „Letošní volby jsou v Mělníku jedním z největších vítězství sociální demokracie za posledních patnáct let, to je dobrý start do dalších koaličních jednání,“ uvedl pro Deník Mikeš, podle kterého se ČSSD bude snažit patřit do silné koalice. „Aby se neopakovaly hrátky z tohoto volebního období, kdy jeden člověk rozhodoval, co bude a nebude. Domnívám se, že žádná koalice nemá být vydíratelná,“ doplnil.

ODS s výsledkem voleb spokojena není. Přišla totiž o polovinu mandátů. Podle lídra strany, mělnického starosty Miroslava Neumanna začnou hned v neděli stranická jednání o možném řešení koaličních možností. „Posledních osm let byla koalice na radnici pravicová,“ připomněl Neumann, podle kterého by i dále bylo nejpřirozenějším spojením pravice s pravicí. To by znamenalo ODS s TOP 09.

Největším překvapením pro ODS byly volební výsledky v Mlazicích. Tam totiž strana dopadla nejhůř. Jaroslav Kovářík, mělnický místostarosta, který tentokrát mandát nezískal, vysvětlil zklamání tím, že právě Mlazice jsou mělnickou čtvrtí, kam přes radnici směřovaly v předchozích letech největší peníze. Stovky milionů. Například před časem na sjezd do přístavu nebo teď na protipovodňovou ochranu.