V mělnické nemocnici byl v úterý zprovozněn babybox. V České republice je to už třicáté zařízení, které může pomoci matkám v těžkých životních situacích.

Speciální schránka, zachraňující životy odložených dětí, je umístěna u vchodu do dětských ambulancí v Pražské ulici. Zakladatel a propagátor babyboxů v Česku Ludvík Hess připomněl, že když před čtyřmi lety otevíral první babybox v pražském Hloubětíně, nedoufal, že jich bude někdy více. „Tehdy s tím nesouhlasila různá ministerstva, a najednou je tady třicátý,“ řekl při včerejším slavnostním otevření jubilejního babyboxu v Mělníku Hess.

A čísla hovoří za vše: v českých zemích už schránky pomohly zachránit šestadvacet dětí.

Ředitel mělnické nemocnice Tomáš Jedlička s rozhodnutím o umístění babyboxu v Mělníku neotálel. „Babybox jsme schválili velmi rychle," řekl Jedlička a dodal: „Myslím, že jakákoli iniciativa, která zachrání jeden život, je dobrá.“

Ve Středočeském kraji od úterního dopoledne funguje už sedm schránek. Vedle Mělníka jsou v Mladé Boleslavi, Kolíně, Benešově, Příbrami, Nymburce a Kladně. Podle Ludvíka Hesse je možné, že v budoucnu vznikne na Mělnicku další babybox, a to v nemocnici v Neratovicích.