Na rychlost v Mělníku by měly po čtyřech letech opět dohlížet radary. Deníku to potvrdil starosta města Ctirad Mikeš.

Radnice počítá s pořízením dvou měřičů se záznamovým zařízením. Stacionární radar se vrátí do Kokořínské ulice, kde sídlí mateřská škola, mobilní radar budou mít k dispozici mělničtí strážníci.

Zastupitelé města budou na svém pondělním zasedání schvalovat peníze na pořízení obou zařízení z rozpočtu města. „Předpokládané náklady jsou 1,6 milionu korun. Částka by mohla při výběrovém řízení klesnout, o velký rozdíl ale jistě nepůjde," konstatoval Mikeš a dodal, že měřiče by měly být v provozu po druhé polovině letošního roku.

Podle původního plánu mělo jít o pořízení dvou stacionárních a jednoho přenosného radaru. Současné verze by ale měla podle starosty plně postačovat. Město totiž zvolilo důvtipný systém, s nímž ušetří a výsledný efekt by měl být stejný, jako kdyby byly radary tři.

„Skříňku na radar totiž necháme namontovat i v Pražské ulici a zařízení můžeme 
v různých intervalech přemisťovat z jednoho místa na druhé, aniž by řidiči věděli, kde zrovna je," přiblížil starosta a zdůraznil, že smyslem opětovného zavedení měřicích zařízení v ulicích Mělníka není šikanování řidičů, ale zklidnění dopravy ve městě.

V Mělníku je podle Mikeše více kritických míst, kde je třeba některé šoféry umravňovat. „Jedním z těchto míst je právě úsek od průmyslové školy směrem ke hřbitovu. Je tam střední i základní škola, nemocnice a hřbitov, což s sebou nese velký pohyb lidí," konstatoval starosta.

Dalším z exponovaných úseků ve městě je podle mělnického starosty Bezručova ulice od křižovatky s Nemocniční ulicí ke kruhovému objezdu u Teska. Na tyto a další místa budou dohlížet strážníci, kteří budou mít mobilní radar k dispozici. „Městská policie bude samozřejmě měřit rychlost v místech, která schválí dopraní inspektorát," poznamenal Ctirad Mikeš.

Radary v Mělníku měřily rychlost v letech 2008 a 2009. Tehdy je spravovala firma Czech Radar, jíž mělničtí zastupitelé poté vypověděli smlouvu. Provoz měřičů totiž do městské pokladny přinesl za rok tři miliony korun, zatímco firmě pětkrát tolik.