Workout je cvičení s vahou vlastního těla výhradně ve venkovním prostředí. Z každé ulice se může stát posilovna pod širým nebem, stačí lavičky, zábradlí, tyče… Lepší jsou samozřejmě workoutové parky nebo hřiště s různými typy hrazd a bradel.

Podle mělnické manažerky prevence kriminality Ireny Podivínské město loni navázalo spolupráci s místními workoutisty, kteří se scházejí ke společnému cvičení už druhým rokem. Stále jim ale schází zázemí.

Spolek workoutistů

Workoutisté s přispěním radního Petra Limprechta, zaměřeného právě na sport, založili spolek, aby měli šanci ucházet se prostřednictvím města o příspěvky.

Projekt Workout change sice u státu neuspěl, přesto se mělnické workoutové hřiště může začít stavět. „Město na projekt věnuje tři sta tisíc korun," potvrdila Irena Podivínská s tím, že workout přispěje k široké nabídce mlazického areálu.

Hřiště by mělo být v provozu od zářijového světového dne workoutu. „Zároveň bychom chtěli nabídnout návštěvníkům seminář, který by jim workoutové cvičení přiblížil, vysvětlil, co přináší tělu i mysli," poznamenala Irena Podivínská.

Vzájemná motivace 

Podle zakladatele sdružení Workout Mělník Tomáše Vágnera je v tuto chvíli v týmu mělnických workoutistů dvanáct mladých lidí. „Věkový průměr je kolem dvaceti let, já jsem z nás nejstarší," řekl osmadvacetiletý muž, podle kterého je výhodou společného cvičení vzájemná podpora 
a motivace.

„Zatím cvičíme, kde se dá, 
v ulicích nebo na sídlištích, kde se dají najít nějaké hrazdy nebo zábradlí. Hledáme všechny možnosti," vysvětlil s tím, že na workoutová hřiště musejí zatím dojíždět. Nejbližší jsou například v Odoleně Vodě, Kralupech nad Vltavou nebo pražských Letňanech, to ale znamená nějak se tam dopravit, což příliš nováčků k workoutu nepřitáhne.

S mlazickým workoutovým hřištěm se to zásadně změní. Mělničtí workoutisté budou rádi předávat své zkušenosti a rady dalším vrstevníkům, kteří mají chuť věnovat se cvičení s vahou vlastního těla. Tomáš Vágner si v současné době dělá trenérský kurz na fitness, na který chce navázat přímo workoutovou specializací.

Pak se bude moci oficiálně věnovat nováčkům. Musí jim být ale nejméně patnáct let. „To se čas, kdy se dá začít plně věnovat workoutu, aby bylo tělo na cvičení tohoto typu připravené," poznamenal.