Organizátoři to poznali jak na počtu vystavených zvířat, tak i na slabší návštěvnosti.

Děti ale ani v mrazivém počasí nezklamaly. Králíky, holuby, slepice i papoušky si nenechaly ujít a rodiče vytáhly z teplých domovů.

Podle Jiřího Schönfeldera ze Základní organizace českého svazu chovatelů v Kralupech nad Vltavou měli návštěvníci možnost v klecích spatři tři stovky králíků, což je počet, který se od minulých výstav v areálu kralupských chovatelů, známém pod názvem Dřevák, příliš neliší.

Horší to už bylo s holuby a drůbeží. „Tady jsme úbytek opravdu pocítili. Holubů chovatelé vystavili o stovku a drůbeže zhruba o padesátku méně,“ uvedl Schönfelder a dodal, že uzávěrka přihlášek na výstavu je vždy deset dní před výstavou. A to už meteorologové hlásili na termín výstavy teploty klesající hluboko pod nulu. „Tak nízké teploty v době konání naší výstavy ještě nebyly. Odrazilo se to jak na zájmu vystavovatelů, tak návštěvníků. Do takového mrazu se jim prostě nechce,“ řekl bývalý posuzovatel, v jehož kotcích vzniklo před skoro čtyřiceti lety králičí plemeno zakrslý beran.

Na chovatelskou výstavu do Dřeváku si chodí králíky, holuby a drůbež prohlédnout běžně přes tisíc lidí. Tentokrát se jejich zájem ale skoro trojnásobně
snížil. A je možné, že se mrazy oslabená výstava podepíše i na té podzimní, kterou chovatelé plánují na říjen. „Stát se to rozhodně může, na naší činnost si musíme vydělat,“ poznamenal Jiří Schönfelder.

V nevytápěné hale, kde mají chovatelé vystaveny klece s králíky kupodivu i při patnáctistupňových mrazech nemrzlo. „Přitápíme akorát u exotického ptactva, kde jsou také morčata, ale jinde ne, to bychom ani nevytopili,“ připomněl chovatel.

Velký pokles pořadatelé zaznamenali také u prodeje živých zvířat jednotlivých chovatelů. K okénku v zadní části výstavních prostor chodilo podstatně méně lidí. „Běžně prodáme sto padesát zvířat, jestli to letos bude polovina, tak to bude ještě hodně,“ řekl v sobotu po poledni Schönfelder, který má každoročně spolu s kolegy prodej na starosti.