V tišické pískovně se v neděli odpoledne málem utopila starší žena. Nehybného těla na hladině si naštěstí všimli další plavci.

Podle mluvčí středočeských záchranářů Terezy Janečkové se zachránci ženu po vytažení na břeh až do příjezdu sanitky snažili oživovat.

„V resuscitaci pak pokračovali záchranáři, kterým se podařilo u pacientky obnovit krevní oběh. Pak s ní spěchali na ARO mělnické nemocnice,“ uvedla Janečková.

Záchranáři připomínají, že by se lidé před plaváním v přírodních vodách měli pozvolna ochlazovat. „Náhlé ponoření do studené vody může v krajních případech způsobit zástavu srdce i u zdravého člověka,“ vysvětlila Janečková a doplnila, že při delší době strávené pod vodou může dojít k podchlazení a následnému vyčerpání organismu.

Zvlášť opatrní by měli být při letním koupání zejména kardiaci, astmatici, epileptici, lidé s vysokým krevním tlakem a všichni, kteří trpí nějakým chronickým onemocněním.

Do vody by pak lidé neměli chodit, pokud před tím popíjeli alkohol. „Snižuje to odhad nebezpečí a plavci pak přeceňují své schopnosti i síly. Alkohol zároveň i roztahuje cévy, což způsobuje pokles tlaku,“ doplnila Janečková.