V kauze, která se odehrála před pěti dny v Mělníku, se ale nemocný senior dostal do pychiatrické léčebny až po dlouhých jednácti hodinách. Od rána, kdy ohrozil sousedy záplavami teplé vody valící se z kohoutků v jeho bytě, se mu přitom věnovali místní strážníci, záchranáři, lékaři i hodní sousedé.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta by případ psychicky nemocného, který by mohl sobě nebo jiným lidem způsobit škody, měla řešit pohotovostní nebo záchranná služba. Podle typu potíží by lékař měl po zaléčení nechat pacienta v domácím léčení, nebo ho poslat do nejbližší psychiatrické léčebny. Podle příznaků může být nezbytné ještě jiné odborné vyšetření, pouze nehrozí–li po něm další nebezpečí, může být pacient - podle Cikrta nejlépe sanitkou - poslán domů.

K zásadním chybám možná v mělnické kauze nedošlo. Stále ale zůstává nejasná doba od poledne do soumraku, tedy od chvíle, kdy osmašedesátiletého muže nechali strážníci na neurologii, do jeho nalezení na schodech domu, kdy byl podle svědků ve shodném stavu jako ráno. Ředitel mělnické nemocnice Ladislav Lednický odmítl o případu mluvit s tím, že bez vědomí pacienta nesmí sdělit žádné údaje.

Jisté přitom je, že seniora z nemocnice domů nevezla sanitka ani strážníci. Pokud zmatený muž cestoval přes město sám, mohlo to pro něho být nebezpečné.

Naštěstí došel až před dům, kde ho našli sousedé. Strážníkům pak nabídli další řešení mělničtí záchranáři i místní neurolog, a pacient mohl být odvezen do psychiatrické léčebny.