Nejpozději za tři roky má sebeupálení Jana Palacha na protest proti sovětské okupaci připomínat nový památník. Vzniknout má v jeho rodném domě ve Všetatech, který byl dlouhá léta opuštěn a chátral.

Památník Jana Palacha má ve Smetanově ulici vybudovat Národní muzeum, které k tomu loni pověřilo ministerstvo kultury. Na koncepci památníku pracovala během loňského roku poradní komise jmenovaná ministrem kultury Danielem Hermanem. Podle něho má být nový památník dalším prvkem takzvané kultury připomínání.

„I na pozadí aktuálních událostí ve světě zůstává čin Jana Palacha velkým mementem pro všechny, kteří vyznávají ideál svobody i do té míry, že jsou pro něho ochotni položit život,“ konstatoval ministr Herman a připomněl, že Palachova oběť si zaslouží trvalou památku a nesmí být zapomenuta.

Jakým způsobem má být památník ve Všetatech koncipován? Podle Terezy Petákové z ministerstva kultury se bude skládat ze tří částí.

„Na půdorysu domu vznikne architektonický symbol, který by měl v návštěvníkovi vyvolat emoční odezvu a podnítit jej k zamyšlení. V nové přístavbě pak vznikne místo pro expozici včetně prostor pro edukační aktivity,“ přiblížila Tereza Petáková a dodala, že třetí částí Palachova památníku má být meditativní prostor vytvořený z části zahrady.

Ještě před zahájením rekonstrukčních prací v domě, který má být brzy majetkem státu, dojde na vypsání architektonicko – výtvarné soutěže na projekt. Pokud půjde vše podle plánu, stavební práce 
v rodném domě Jana Palacha by měly být zahájeny na začátku příštího roku.

„Naším cílem je dosáhnout co nejlepšího architektonického ztvárnění Památníku Jana Palacha, ale též ve Všetatech vybudovat výjimečné místo, které do obce přivede nové návštěvníky a stane se jejím symbolem,“ řekl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

S projektem na zřízení Palachova muzea v jeho rodném domě přišel před lety jihlavský rodák Jan Poukar a jeho sdružení Národ pohasl. S vývojem své myšlenky je spokojený. „Jsme zvědavý na architektonické návrhy, k nimž se budu mít jako člen nově vznikající komise možnost vyjádřit," uvedl Jan Poukar, který si už léta přeje, aby Palachův dům ožil.

Jan Palach se narodil 11. srpna 1948 ve Všetatech, vystudoval gymnázium v Mělníku. Na protest proti sovětské okupaci v srpnu 1968 a vývoji ve společnosti se 16. ledna 1969 na pražském Václavském náměstí polil hořlavinou a zapálil. Svým činem chtěl probudit národ z otupělosti a vyburcovat ho k odporu proti nastupující normalizaci.