„Tehdy jsme asi neměli co nabídnout," řekla ledčická starostka Jiřina Michovská, podle níž má teď  vesnice šanci představit například společenské centrum U Cinků, kam míří ve volném čase místní lidé i návštěvníci na zajímavé akce. Společenské centrum 
u Cinků sídlí v secesním selském domě,  který je posledním dochovaným původním stavením v Ledčicích. Kdyby jej obec nekoupila a nenechala opravit, už by tam asi dávno nestálo. „Opravenou chráněnou kulturní památku asi nemá každá obec," poznamenala starostka.

Opravenou historickou budovou by rád bodoval v soutěži i Malý Újezd. Podle starosty Jaroslava Pelešky bylo sídlo místní školy, které v posledním letošním květnovém dni slaví stovku, před dvěma lety opraveno. „Není poznat, že bylo zatepleno, zůstal dokonale zachován jeho dobový ráz," řekl starosta, který je na místní školu pyšný.

Malý Újezd také trochu sní 
o zelené stuze, která je v soutěži oceněním za péči o životní prostředí a zeleň. „Dospěli jsme k energetickým úsporám ve škole i na radnici, zlepšili jsme se ve třídění odpadů, občané dostali kompostéry, získali jsme dotaci na kanalizaci, vyčistili jsme mlýnský náhon, přibývá zeleně," řekl o změnách k lepšímu Jaroslav Peleška. Také místní společenský život se před dvěma lety opět probudil.

Právě společenský život a práce místních spolků jsou želízky v ohni dalších dvou vesnic, Cítova a Tišic.  „Naše spolky, kterých máme sedm, si zaslouží, aby se o nich vědělo. Pořádají po celý rok řadu akcí, na nichž se občané baví," připomněla cítovská starostka Marie Kulhánková Havelková zásluhy místních chovatelů, hasičů, myslivců, fotbalistů, sokolů, tenistů a rodičů ze sdružení při mateřské škole.

Bohatou spolkovou a kulturní činnost v Tišicích chválí i starosta Pavel Končel. Už se například těší na letní Den obce, který čeká druhý ročník. „Žije u nás hodně nových obyvatel, kteří tak mají možnost setkat se s ostatními. Nechceme, aby u nás docházelo k dělení na starousedlíky a naplaveniny," poznamenal starosta.

Hvězdou Dne obce budou vedle zpěvačky Petry Janů a dalších známých muzikantů také místní spolky, ochotníci zahrají v letním kině představení Babička, chovatelé budou bavit návštěvníky soutěží v králičím hopu… Tišice by se v soutěži rovněž rády pochlubily i novým hřištěm a bikeparkem, novým zdravotním střediskem nebo opravenými sídly školky a školy.