Evakuováno muselo být 80 lidí, dalších asi 120 odešlo samo. Zůstává ještě kolem stovky obyvatel, řekla dnes ČTK manželka starosty Zdeňka Čížková. Obec je podle ní odříznutá od okolního světa a voda stále stoupá.

Provizorně postavená hráz se začala protrhávat už během pondělí. Obec nechala osmimetrovou díru ve valu zavést zeminou a místo se snažila zabezpečit. Večer ale hráz velkému tlaku vody neodolala. "K večeru začala voda stoupat, bylo jasné, že se to udržet nedá. To, co jsme tam dosypali a nebylo zhutněné, se protrhlo," uvedla Čížková.

Odejít zatím museli lidé z nejníže položených míst, je ale pravděpodobné, že evakuace bude pokračovat. "Silnice do obce je neprůjezdná, obec je de facto odříznutá od okolního světa," řekla Čížková.

Do Zálezlic se dnes chystá ministr zemědělství Petr Bendl (ODS), podle Čížkové je otázkou, zda se do obce vůbec dostane. "Venku se rozednilo, takže monitorujeme další škody. Uvidíme, jaká bude situace," dodala.

Zálezlice byly poničeny během povodní v roce 2002. Tenkrát v obci spadlo 121 domů a hospodářských stavení. Voda kromě toho poničila třeba rozvody elektřiny, pouliční osvětlení, silnice, kanalizaci, čističku, vodovod nebo fotbalový stadion. Škody se vyšplhaly přes 200 milionů korun. Od té doby se obec v podstatě celá obnovila a počet jejích obyvatel stoupl.