O víkendu se zde sešly desítky lidí. Místní obecní úřad totiž uspořádal v rámci Dnů evropského dědictví dvoudenní kulturně společenské setkání. Kromě kadlínského muzea, které bylo po oba dny otevřené, se konala řada dalších „vylomenin“. Třeba soutěž v pouštění draků, dvoučlenné týmy si to rozdaly v řezání dřeva, na návsi se objevily pouťové atrakce – centrifuga, kolotoč, střelnice – v neděli hrála kapela Přívoranka.

Za celou organizací stojí především neúnavný kadlínský starosta Zdeněk Šesták. Ten bude příští rok slavit sedmdesátiny, ale energie má na rozdávání, i když tvrdí: „Letos už nic nebudeme pořádat, jsem docela unaven. Ale příští rok v červenci uspořádáme na rozhledně svatbu spojenou s květinovou show,“ prozradil.

V soutěži draků vyhrála mladá Lucie až z Prahy. „Do soutěže se zapojilo 17 dětí, ale kolem byla skoro stovka přihlížejících. Jen to počasí se moc nepovedlo, byl vichr a dětem se nejeden drak zničil,“ podotkl starosta Šesták.

To v neděli bylo počasí klidnější. Soutěžilo se v řezání dřeva. Devět dvojic se „pralo“ o vítězství. „Měly to být původně rodinné týmy, ale poskládali jsme to všelijak dohromady. Nejstarší dvojici bylo kolem sedmdesáti let, nejmladším bylo dvanáct. Nakonec vyhrála dvojice z místní části Ledce – Štefan Seres a Lukáš Petranini. Ti nejlepší měli poleno přeřízlé za minutu a půl, někteří se s tím potýkali i půl hodiny,“ usmíval se starosta. „Akorát jsme podcenili tloušťku polen k řezání. Byly příliš velké. To pro příště.“

V Kadlíně neopékaly vuřty. „To je zajímavé. Nejprve nebyl zájem, tak jsme tuhle část zlikvidovali. No a nakonec se objevili zájemci. Jenže to už bylo pozdě. Takže se neopékalo,“ dodal starosta Šesták.

Zejména mladším návštěvníkům přišly vhod tradiční dětské atrakce, ze kterých nechtěli vůbec odejít. „Mamííí, já chci na kolotoč,“ křičel už asi po třetí jízdě malý Michal. Maminka nakonec rezignovala, Michala posadila na kolotoč a sama si dala s kamarádkou v klidu pivko…