Pediatři na Mělnicku zatím stále marně čekají na vakcínu proti přenosné dětské obrně. Ta v letošním roce, kdy se má jiný typ vakcíny místo kapek na lžičce podávat injekčně, schází v celém Česku.

Cestu vakcíny k dětem původně zastavily spory státu s výrobcem o cenu, později zase vakcína přišla bez příbalových letáků v češtině. V příštích dnech už by snad měla vakcína do ordinací dětských lékařů dorazit, alespoň to slíbil hlavní hygienik Michael Vít.

Vakcína je určena zejména třináctiletým dětem, pro které je letošní pátá dávka poslední. Jejich rodiče většinou nemají z prodlevy strach a pediatry neuhánějí.

„Na vakcínu se rodiče ptali skoro jedenáct měsíců,teď už jsou trpěliví,“ řekla kralupská dětská lékařka Zuzana Schnabelová.
Rozumní jsou i rodiče neratovických dětí. „Vysvětlili jsme jim, že před poslední dávkou už děti většinou protilátky mají a dětská obrna se v Evropské unii už vůbec nevyskytuje,“ poznamenal pediatr z Neratovic Pavel Matras.

Ještě v padesátých letech minulého století umíralo v českých zemích každý rok nejméně padesát ze šesti set dětí, u nichž propukla dětská obrna. Tehdy byla poprvé použita očkovací látka, která epidemii zastavila. V současné době chrání vakcína proti obrně přes 98 procent dětí v Česku. Například v Asii nebo Africe se ale nemoc dále šíří.

Od letošního ledna se v Česku proti obrně očkují už nově narozené děti v rámci šestivakcíny. U starších dětí je ale nezbytné provést přeočkování samostatnou vakcínou.