Všudypřítomný vandalismus, znečištěné chodníky a silnice, hluk v nočních hodinách a špatné povrchy komunikací. To jsou největší potíže, které vám na otázku, co ho štve, vyjmenuje každý obyvatel Neratovic.

„Hlavně po víkendech, kdy nocí táhnou městem opilci z hospod a diskoték, je rozmlácené kde co - od košů na odpadky, přes dopravní značky, až po skleněné výplně vchodů do domů a stojanů na kola,“ nadávají lidé, které po ránu „vítají“ trosky veřejného vybavení. Kdejaký chodník i vozovka hlavně v centru jsou plné střepů, ohrožujících cyklisty i chodce. „Nejhorší je, že střepy se na místě válejí i několik dní a nikdo nemá snahu je rychle zamést,“ stěžují si mladí i starší. Stačí se projít náměstím Republiky některou neděli dopoledne.

Chodníky okolo kulturního domu jsou pozvracené a pokálené, kolem se válejí rozbité lahve. V rozsáhlém parku není celý ani jeden odpadkový koš, nádoby se povalují vedle stojanů, smetí z nich prohání vítr po cestách a trávnících. Cestou po rampě pěší zóny se naskýtá pohled na vykopnuté skleněné tabule obchodů i vchodových dveří do činžáků. „Křížovou“ cestu uzavírá čekárna železniční zastávky: servané jízdní řády, špína a výkaly.

Sídliště často vyhlíží podobně. Samostatnou kapitolou jsou veřejné WC, která v Neratovicích prakticky neexistují. Lidem pak nezbývá, než vyhledat nejbližší restauraci, nebo shluk keřů. Ani povrchy chodníků a vozovek neskýtají radostný pohled. Přestože v posledních letech město leccos opravilo, stav není zdaleka ideální a po opravě volají další a další místa, hlavně ve staré zástavbě.

Proto se novináři z Mělnického deníku v neděli odpoledne setkají s obyvateli města na Dni s Deníkem. „O spoustě dalších problémů, které lidi štvou, nevíme a chceme si o nich s lidmi popovídat,“ slibují redaktoři a další zaměstnanci Deníku.