Cukrářka Alena Chlapcová z Kralup nad Vltavou letos nabízí cukroví o čtvrtinu dražší než loni. „Je strašně malý zájem, asi to bude cenou, kterou jsem nastavila, ale musela jsem, protože jsou dražší energie a rapidně stouply i ceny kvalitních surovin,“ vysvětluje majitelka firmy Dej.si.

„Je to první zdražení od doby před válkou na Ukrajině,“ připomíná cukrářka specializující se na makronky.

Ptali jsme se lidí na Mělníku, zda si dávají pozor na své osobní věci v obchodních centrech.
V Mělníku už řádí vánoční kapsáři. Jdou po peněženkách s platebními kartami

Kilogram cukroví je u ní letos za 1590 korun, což je o čtyři stovky více než před rokem. V nabídce je například klasické linecké, pistáciové košíčky a dalších sedm druhů.

Podobně je na tom i Dům řemesel Arcadis ve Vysoké u Mělníka. „Zájem není nijak velký, ale už loni to byla bída. Teď je zájemců polovina než dříve. Bohužel se na všem dost podepsal covid," říká Marcela Adamcová, majitelka podniku, kde stojí kilogram cukroví 980 korun. Cena se tam oproti minulým svátkům zvýšila jen nepatrně, o pár korun.

Největší zájem je podle Adamové o jednodruhové balíčky. „Lidé je chtějí. Balíček s jedním druhem cukroví vychází na stejnou cenu jako míchaný," dodala.

Vánoce už v listopadu se konaly ve velké zasedací místnosti Městského úřadu v Mělníku. Pro dárky si přišly děti z pěstounských rodin.
Mělníku chybí pěstouni. Za poslední tři roky se nepřihlásil žádný žadatel

Naopak Kafe Mělník, kde také nabízejí balíčky vánočního cukroví, o zájemce nouzi nemá. Majitel Sabri Elogeli potvrdil, že zájemců je stejně jako před rokem. „Nemůžeme to ale srovnávat s cukráři. My máme v nabídce jen pár kilo, jinak bychom na tom asi byli podobně jako oni," míní kavárník, kterému prý i kamarád zaměstnaný v pekárně svěřil, že zakázek mají o polovinu méně než loni. V Kafe Mělník zaplatí zájemci za kilogram cukroví 1400 korun.

Nejlépe ze všech oslovených je na tom cukrárna U Draka v kralupském Lobečku, která si na malý zájem klientů nemůže stěžovat. Kilo cukroví je tam za 1200 korun, stejně jako před rokem. V nabídce je deset druhů, ale lze si stejně jako v Arcadisu objednat i jednodruhový balíček.

Podle majitelky cukrárny U Draka Renaty Luksové je problémem všech profesionálních cukrářů pečení cukroví načerno nabízené přes internet. „Je jasné, že cukroví mají levnější, protože do ceny nezapočítávají sociální, zdravotní a další náklady," dodává podnikatelka.

Vánoční poutákVánoční poutákZdroj: Redakce

Příspěvky posílejte na mail vanoce@denik.cz
Svůj příspěvek doplňte o vaše celé jméno a uveďte obec, případně alespoň okres, odkud jste. Děkujeme.