Domácností, které ještě zdobí vánoční stromečky, každým dnem ubývá. Lidé začali vysloužilé jedličky, borovice nebo smrčky likvidovat většinou už po Třech králích.

Už dva týdny se tak obyvatelé Mělníka v ulicích města setkávají s nákladním autem, jímž pracovníci technických služeb vyhozené vánoční stromečky svážejí.

Podle zástupce ředitele mělnických technických služeb Kryštofa Marounka během prvních dvou týdnů nového roku objíždějí kontejnerová stání, kam lidé stromečky odkládají, každé pondělí, středu a pátek.

„Od příštího týdne vynecháme středeční svozy a od dalšího týdne už budeme jezdit jen podle potřeby, pokud se ještě někde stromky objeví," řekl Kryštof Marounek a dodal, že největší množství stromečků bývá tradičně na mělnických sídlištích. Naopak v lokalitách, kde jsou převážně rodinné domy, jako jsou Chloumek, Vehlovice nebo Rousovice, bývá vyhozených stromků minimum. Tam totiž lidé většinou stromky zpracují na svých zahrádkách, spálí je na ohništích nebo dají na kompost.

Jak končí stovky stromečků, které pracovníci technických služeb po městě sbírají? „Odvážíme je na naši deponii na Ráji. V minulých letech jsme je zpracovávali v zapůjčeném drtiči, ale letos jsme si už pořídili vlastní. Po rozdrcení je budeme dál zpracovávat jako bioodpad," připomněl zástupce ředitele technických služeb.

Svozy vánočních stromečků nejsou ničím neobvyklým ani v Kralupech nad Vltavou nebo v Neratovicích. „Vánoční stromy od kontejnerů průběžně svážejí pracovníci našich technických služeb, a pak je ekologicky likvidují," uvedla mluvčí kralupské radnice Lenka Moravcová.

Anketa: Jak dlouho míváte doma vánoční stromeček a kde pak skončí?

Andrea Kavanová, Kadlín
Stromeček necháváme nazdobený klidně ještě měsíc po Vánocích. A jak ho likvidujeme? Dáme ho prostě našim kozám, které si na něm ještě pochutnají.

Tereza Mráčková, Mšeno
Stromek zdobíme dva až tři dny před Vánoci. A pryč jde na Tři krále, někdy o pár dní déle. Odneseme ho k ohništi, kde ho na jaře nebo v létě spálíme.

Michal Vejvoda, Nosálov
Vánoční stromeček míváme do Tří králů. 
Po odzdobení ho pak zabalíme a uskladníme 
do příštích Vánoc. 
Je to sice děs, ale máme umělý.

Tereza Petříková, Nebužely
Stromeček společně zdobíme den před Štědrým dnem a uklízíme 
ho na Tři krále. Protože máme umělý stromek, tak nemusíme řešit, 
co s ním.

Jana Laubová, Mělník
Mám ráda domácí pohodu, kterou vánoční výzdoba přináší, takže tak do konce ledna. Většinu stromečku pak nametu na lopatku a zbytek dám ke kontejneru.