Masarykův kulturní dům Mělník a Město Mělník pořádá v těchto dnech vánoční trhy na náměstí Míru. Trhy potrvají do 22. prosince.

Stánky se šperky ze dřeva, stříbra, polodrahokamů i ze suché trávy, obrázky, repliky mincí, polštářky, paličkované krajky a ubrusy, hlavolamy, dřevěné hračky, několik typů keramiky, ale i výrobky od duševně nemocných lidí. Každý den je připraven program, který začíná vždy od 16 hodin, pouze školy vystoupí od 15 hodin.

Vánoční trhy byly slavnostně zahájeny v sobotu 15. prosince ve 14 hodin Podřipským žesťovým kvintetem s uměleckým šéfem Pavlem Šourkem. Po setmění vystoupila s ohňovou show, doplněnou keltskou hudbou, skupina Akáda.

Dnes od 15 hodin vystoupí děti z Mateřské školy Nemocniční s pořadem Jak se staví sněhuláci, po nich přijde Mateřská škola Pohádka s Tancem holubiček, v 15.45 hodin s pásmem koled a básniček vystoupí děti z Mateřské školy Pod Vrchem a Mateřské školy Tyršova. V závěru vystoupí dětský pěvecký sbor ze Základní umělecké školy Mělník.

Zítra, tedy v úterý 18 prosince od 15 hodin osídlí pódium děti a nastoupí v tomto složení: MŠ Dukelská a Chloumek, ZŠ Praktická. S vánočním pásmem se předvede také MŠ V Zátiší a na konec vystoupí ZŠ J. Matiegky s tanečním číslem a koledami.

Středa 19. prosince bude patřit vokálnímu souboru Gospel Time se Zuzanou Stirskou.

Ve čtvrtek 20. prosince od 15 hodin nastoupí ZŠ Jungmannovy sady s anglickými koledami a po nich přijde na scénu dobové seskupení Musica Vagantium, která se profesionálně věnuje interpretaci převážně gotické, ale i renesanční hudby, ale i muzice jakou hráli a zpívali potulní studenti – vaganti.

Pátek 21 prosince bude náměstí Míru patřit dobovému souboru Braagas. Tento soubor je ryze ženský a profesionální muzikantky a zpěvačky zahrají na několik dobových nástrojů (cistra, šalmaj, davul, šalimo, fidula, bubny a další). Členky sboru zazpívají a zahrají repertoár středověku a starých písní od jihu až na sever Evropy, přes Iberský poloostrov, Provance, střední Evropu, Balkán až do Skandinávie.

V sobotu 22. prosince od 9 do 17 hodin vystoupí dobová skupina Historica, jejíž kovář, síťař, tesař i šlejfíř během celého dne budou předvádět svá řemesla a scénky. V 11 a ve 14 hodin předvedou historické tance dívky z dobové skupiny Ambrosia, které Mělničtí znají z Vinobraní.

Všechny soubory a kapely vystoupí v dobových kostýmech a ukáží staré hudební i výrobní nástroje.