Akce pražských detektivů nazvaná Ekzém dospěla nejdříve k zadržení třiačtyřicetiletého bosse. „Spolu se svými kumpány ve velkém vyráběl a dále distribuoval drogu pervitin,“ uvedl policejní mluvčí Richard Hrdina.

Výroba probíhala v budově bývalého prasečáku na Mělnicku, kde byly tři kompletně vybavené větší varny pervitinu. Podle Novinky.cz se opuštěný vepřín nachází u Úžic.

Hokejisté HK Kralupy porazili na jaře ve druhém finále HC Junior Mělník na jeho ledě 5:1 a oslavili titul ve středočeské krajské lize.
Verdikt o kralupském hokeji padne v úterý. Na zasedání dorazí i fanouškové

A šlo o výrobu skutečně ve velkém. Během prohlídky kriminalisté nalezli spoustu různých chemikálií, stovky kilogramů a stovky litrů. „Šlo například o 170 kilo hydroxidu sodného, 108 litrů kyseliny fosforečné, 156 litrů kyseliny chlorovodíkové, 534 litrů toluenu, 4,5 kilo červeného fosforu…,“ potvrdil Hrdina a připomněl, že tam bylo i přes 2,7 kilogramu efedrinu, ze kterého by bylo možné vyrobit pervitin za více než dva miliony korun.

Domovní prohlídka odhalila zásoby přes půl kila pervitinu

„Množství chemikálií a dalších předmětů určených k výrobě bylo tak velké, že museli být při odvozu požádáni o pomoc hasiči,“ dodal policejní mluvčí.

V objektu bylo podle něho nalezeno rovněž střelivo různých ráží a v zaparkovaném vozidle s chemikáliemi ostrý samopal Sa 26.

Při domovní prohlídce v bytě hlavního pachatele se našlo ještě přes 550 gramů už hotového pervitinu v hodnotě přibližně 550 tisíc korun. „Šlo by z něj vyrobit zhruba 2750 dávek,“ poznamenal Hrdina.

Výhled na místo, kde má stát nové obchodní centrum.
Nákupní zóny u Kozomína se lidé nemohou dočkat. Ale také ji předem zatracují

Jako první zadržela v zimě zásahová jednotka třiačtyřicetiletého muže a jeho pomocníka, na začátku května pak následovali další tři lidé, kteří se na pervitinovém podnikání různými způsoby podíleli, třeba úklidem po vaření drogy nebo dovozem chemikálií.

A nakonec byla zadržena i manželka hlavního podezřelého. „Byla obviněna z legalizace výnosů z trestné činnosti, neboť věděla, že peníze, které užívá, pocházejí z trestné činnosti. Také u ní byl pak nalezen pervitin,“ vysvětlil Richard Hrdina, podle kterého ženě v případě odsouzení hrozí až osm let za mřížemi.

Třiačtyřicetiletý muž a jeho pomocníci byli obviněni ze zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Protože se tomu věnovali ve velkém rozsahu, mohou přijít o svobodu až na dvanáct let.